Α ΕΣΚΑΣΕ

Νίκος Μάρκου: ”Μπήκαμε με μεγάλη ένταση και ενέργεια στο ματς”

Ο Νίκος Μάρκου οδήγησε τον Κένταυρο Λιβαδειάς σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής απέναντι στο Α.Ε. Καρύστου και στις δηλώσεις του αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στη σωστή αντιμετώπιση που είχαν οι πάικτες του από την αρχή του αγώνα, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με 9-33 στο 10′ βάζοντας τις βάσεις για την εκτός έδρας νίκη.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στο Stereabasket.gr

Για αρχή να πω χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία που είναι και το πιο σημαντικό. Προσπαθήσαμε στην περίοδο των γιορτών αν και ήταν μικρό το χρονικό διάστημα να “βάλουμε ” τα δυο καινούργια παιδιά που προστέθηκαν στο ρόστερ στην φιλοσοφία και στον τρόπο λειτουργίας της ομάδας. Στο χθεσινό παιχνίδι ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια καλή ομάδα, με ποιότητα. Πρέπει να πω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί από την αρχή του αγώνα έκαναν στο γήπεδο ακριβώς αυτά που είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα. Μπήκαν με μεγάλη ένταση και πολύ ενέργεια στο ματς, περιόρισαν τα επιθετικά ατού της αντίπαλης ομάδας και με σωστές επιλογές στην επίθεση βρεθήκαμε να κερδίζουμε στην πρώτη περίοδο 9-33. Στην δεύτερη περίοδο και πάλι οι επιθετικές μας επιλογές ήταν σωστές αλλά ήμασταν άστοχοι και έτσι η διαφορά μειώθηκε σε μικρότερα επίπεδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγχοντας τα ριμπάουντ και με δύο επιθετικά ξεσπάσματα, ένα σε κάθε περίοδο καταφέραμε και πήραμε τη νίκη. Να πω και πάλι συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την χθεσινή εμφάνιση και για την έως τώρα παρουσία και αφοσίωση τους. Έχουμε άλλο ένα ντέρμπι το Σάββατο στην έδρα μας και θα δουλέψουμε για να παρουσιαστουμε όπως πρέπει. Καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα στην ομάδα της Καρύστου”.