Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλο διπλό! Τελεθριακός-ΓΑΣ Βασιλικού 63-65

Ο ΓΑΣ Βασιλικού πήρε μεγάλο διπλό με το τέλος του πρώτου γύρου, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Τελεθριακό με 63-65, αποτέλεσμα που αναπτερώνει τις ελπίδες παραμονής για τη φιλοξενούμενη ομάδα, που έφτασε τις δύο νίκες!

Μεγάλο ντέρμπι, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και τα συναισθήματα, με τα πάντα να κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Ο Τελεθριακός κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ προς το τέλος της γ’ περιόδου, δεν κατάφερε όμως να διατηρήσει το προβάδισμα και στο τέλος οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Νασάκη πήραν το διπλό που μετράει…διπλά, καθώς ήρθε απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.

Ντέρμπι το ματς από το ξεκίνημα του, με τον ΓΑΣ Βασιλικού να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδους που τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 15-17.

Στη β’ περίοδο δεν άλλαξε τίποτα όσο αφορά την εικόνα του αγώνα, σε ένα κλειστό ματς με άσχημα ποσοστά στην επίθεση και τους γηπεδούχους οριακά μπροστά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-28).

Ο ΓΑΣ Βασιλικού προηγήθηκε με 35-38 στο 25′ με τον Τελεθριακό να ανεβάζει στροφές και με επιμέρους σκορ 16-8 να κλείνει τη γ’ περίοδο με 51-46 που ήταν και η μεγαλύτερη έως τότε διαφορά στο παιχνίδι.

Ο Τελεθριακός προηγήθηκε με 58-54, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 58-58 και όλα κρίθηκαν στο τέλος! Ο ΓΑΣ Βασιλικού προσπέρασε με 60-62, ο Παπανικολάου με τρίποντο πέτυχε το 63-62, ο Τσαλκιτζής με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 63-63, οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση και ο Νασάκης πέτυχε το 63-65. Νέα κατοχή για το Βασιλικό με τον Νασάκη να κερδίζει φάουλ στα 8” για τη λήξη έχοντας όμως 0/2 βολές με το 63-65 να παραμένει και το οποίο ήταν και το τελικό σκορ καθώς οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν το στόχο στην τελευταία τους επίθεση!

Διαιτητές: Χαϊνά-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 30-28, 51-46, 63-65.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 4, Παπανικολάου 19 (4), Τσιτούμης 2, Λιόντος, Φωτητζόγλου 4, Κικίδης Κ., Σεϊντίνι 19 (3), Λούκας, Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 2, Ματάκιας, Κιαπέκος 13.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 7 (2), Μαλισιόβας 11, Πρίφτι Αν. 2, Τσιώλης 22 (2), Νερούτσος, Νασάκης 10, Κατσαγώνας 10, Πρίφτι Αγγ. 3.