FEATURED ΕΦΗΒΩΝ

ΕΦΗΒΩΝ Β’ ΦΑΣΗ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΑΕΕΠ Χαλκίδας-ΑΓΕ Χαλκίδας 60-49

Στο μεγάλο ντέρμπι της Χαλκίδας που είχε ένταση, πάθος, αποβολές αλλά και προσωρινή διακοπή στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας πήρε τη νίκη με 60-49 απέναντι στην ΑΓΕΧ μπαίνοντας νικηφόρα στη β΄ φάση του πρωταθλήματος.

Αμφίρροπο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να ανεβάζει ρυθμό στη συνέχεια να παίρνει μια διαφορά 8-10 πόντων την οποία και διατήρησε μέχρι τέλος κατακτώντας τη νίκη με 60-49.

Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα το τρίτο 10λεπτο όταν η ομάδα του Μιχαήλ ”έχτισε” μια διαφορά στο σκορ, ενώ καθοριστικό ήταν ένα καλάθι του Τσάλα προς το τέλος της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο αποβλήθηκε ο κόουτς της ΑΓΕ Χαλκίδας Γ. Βελισσαράκος.

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας οι Δεμερτζής και Μερδίτης ήταν οι πρώτοι σκόρερς ενώ από την ΑΓΕΧ οι Γκαβρίλοβιτς, Ρ. Κούτρας.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μασλατζίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-31, 48-38, 60-49.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Ρουμπής 6 (1), Καπετάνιος 9, Δεμερτζής 15, Ροποτός, Σβώλος 10, Τσάλας 2, Βούγκας, Πηγαϊδούλης 4, Μερδίτης 14 (1), Γιαννουρής, Καρράς, Σαββίδης.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος-Πανούσης): Παπαλιόλιος, Τζίνης, Καρκαλής 6, Τριανταφύλλου, Κούτρας Π. 2, Κούτρας Ρ. 14, Μίσχος 4, Γκαβρίλοβιτς 15 (2), Αφράτης, Κοφίτσας 8, Θάνος, Παπανικολάου.