FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Χωρίς να φορτσάρει! Κάδμος-Τελεθριακός 73-46

Στο ρελαντί ο Κάδμος έφτασε σε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Τελεθριακό με 73-46, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση μετά από 15 μέρες ήθελαν μια πειστική εμφάνιση και παράλληλα μια εύκολη νίκη, κάτι που έγινε απέναντι σε μια ομάδα με διαφορετικούς στόχους όπως ο Τελεθριακός, που με τη σειρά του δεν περίμενε κάτι ιδιαίτερο από το σημερινό παιχνίδι, στοχεύοντας κυρίως σε αγώνες απέναντι σε ομάδες του ίδιου βεληνεκούς με στόχο την παραμονή του στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο αγώνας τελείωσε…νωρίς, καθώς ο Κάδμος από την αρχή της αναμέτρησης δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Προηγήθηκε με 11-0 στο 5′ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (17-8). Οι παίκτες του Αναστασίου άνοιξαν την ”ψαλίδα” της διαφοράς στο τέλος του ημιχρόνου στο +20 (37-17), για να κυλήσει το β’ μέρος με πολλές αλλαγές και με μεγάλο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που συνήθως δεν αγωνίζονται αρκετά, για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στη νίκη με τελικό σκορ 73-46.

Ο Ανδρ. Γκιζόγιαννης σημείωσε 21 πόντους για τους νικητές, ενώ από τον Τελεθριακό ο Φωτητζόγλου είχε 13 πόντους.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8, 37-17, 59-31, 73-46.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Πανταζής 2, Σκούμας Δ., Θανάσαινας 4 (1), Δουρούκης 13 (3), Γκρινιάρης 16 (1), Νικολάου, Σκούμας Λ. 3 (1), Κωνσταντούρας 6, Παπαδάκης, Κόλλιας 6, Αναστασόπουλος 2, Γκιζόγιαννης Ανδρ. 21.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 6, Σεϊντίνι 6, Παπανικολάου 7 (2), Ματάκιας, Τσιτούμης 2, Φωτητζόγλου 13, Λούκας 5 (1), Κικίδης Κ., Κιαπέκος 5, Ιμπαριάγκμπε 2.