Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νικητής στο ντέρμπι της παραμονής! Γ.Σ. Ιτέας-ΓΑΣ Βασιλικού 89-77

Ο Γ.Σ. Ιτέας επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής του ΓΑΣ Βασιλικού με 89-77 και απέκτησε πλεονέκτημα ιδίως απέναντι στους αντιπάλους του στη μάχη της παραμονής, καθώς έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια, έχοντας το πλεονέκτημα σε πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες!

Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο 5λεπτο πήραν το προβάδισμα στο σκορ και τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και με καλά ποσοστά στην επίθεση έφτασαν σε μια νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία!

Ο ΓΑΣ Βασιλικού, που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Νασάκη, δεν μπόρεσε να μείνει μέσα στη διεκδίκηση της νίκης κοιτώντας πλέον τα υπόλοιπα παιχνίδια όπου θα ψάξει να βρει τρεις ομάδες να προσπεράσει στο βαθμολογικό πίνακα ώστε να ανανεώσει την παρουσία του και την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη μεγάλη τοπική κατηγορία!

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στον αγώνα, ο Γ.Σ. Ιτέας ξέφυγε στο 10′ με 25-18, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα και στη β’ περίοδο για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-36.

Στη γ’ περίοδο η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (56-45 και 63-54), με τον ΓΑΣ Βασιλικού να πλησιάζει στους 3 πόντους (72-69) για να ακολουθήσει ένα καθοριστικό τρίποντο του Σταύρου για να πάει στη συνέχεια η διαφορά και πάλι κοντά στους 10 πόντους με τους γηπεδούχους να επικρατούν  με τελικό σκορ 89-77.

Από τους νικητές εξαιρετικός ο Μολές με 25 πόντους και καθοριστικός ο Σταύρου (28 πόντοι).

Από τον ΓΑΣ Βασιλικού ο Μαλισιόβας με 22 πόντους τράβηξε το σκοράρισμα και τον ακολούθησαν οι Αργυρίου, Πρίφτι.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 43-36, 63-54, 89-77.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 6 (2), Ντινόπουλος, Παπαδημητρίου 1, Μαναίος 2, Χαλκιάς 14 (2), Μολές 25 (4), Γεωργαντάς 11, Πετσινός, Κουτρολίκος, Σταύρου 28 (4), Βίλλιας 2, Ζαχαρόπουλος.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 1, Λιαλιάρης 9 (1), Μαλισιόβας 22 (2), Αργυρίου 18 (4), Τσιώλης 8 (2), Νερούτσος, Κατσαγώνας 2, Πρίφτι 17 (1).