FEATURED Α2

Α2 Elite League: Τρίποντη καταιγίδα! Ερμής Σχηματαρίου-Κόροιβος 86-77

Με ”τρίποντη καταιγίδα” στο πρώτο ημίχρονο (11/19) ο Ερμής έβαλες τις βάσεις για να πετύχει μια νίκη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας με 86-77, κερδίζοντας ένα ισχυρό αντίπαλο που είχε το ίδιο κίνητρο με την ομάδα του Οικονόμου και ξεπερνώντας παράλληλα την απουσία του πρώτου σκόρερ της ομάδας Αλ. Κυρίτση.

Ο Ερμής ξεκίνησε ”ζεστός” από την περιφέρεια και αυτό του έδωσε τη δυνατότητα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με το καλησπέρα, με τον Μητσιμπόνα να κάνει με 2/2 τρίποντα το 15-9 και τον Βασιλόπουλο με δύο ακόμα τρίποντα να γράφει το 33-20 του πρώτου 10λεπτου!

Στο ίδιο τέμπο και η συνέχεια, με τους Βασιλόπουλο και Μπράϊαντ να γράφουν το 47-28 και τον Νάκη με νέο τρίποντο το 50-28 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά ενός εντυπωσιακού πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 55-46, με τον Κόροιβο να απαντάει με επιμέρους 5-18 στο τέλος!

Στη γ’ περίοδο ο ρυθμός των ομάδων έπεσε κάπως στην επίθεση αλλά αυτό δεν πτόησε τον Ερμή, που διατήρησε την απόσταση ασφαλείας (74-62), για να φτάσει τελικά σε μια σπουδαία νίκη με 86-77!

Διαιτητές: Λόρτος-Αγραφιώτης Ι.-Κοντογιάννης.

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 33-20, 55-46, 74-62, 86-77.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 18 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 8, Καλημέρης 2, Φιλοξενίδης, Μαργέλης 10 (2), Βασιλόπουλος 16 (4), Μητσιμπόνας 14 (4), Τάταρης 6, Ντράσκοβιτς 9, Βόγγελης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Δελέγκος): Λιούις 12 (1), Νοέας 11 (3), Καμάρας 6, Ερμείδης 2, Σιδηροηλίας 3, Κατσαβόπουλος, Ιατρίδης 7 (1), Μαστόρος 6, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 24 (5), Βύρλας 6.