FEATURED ΕΦΗΒΩΝ

ΕΦΗΒΩΝ (Ημιτελικός): Μπούκαλη-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 63-84

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας νίκησε στον ημιτελικό που έγινε στο ουδέτερο της Λιβαδειάς την ομάδα των Μπούκαλη με 63-84 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της κατηγορίας εφήβων που θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή, περιμένοντας πλέον να μάθει τον αντίπαλο της από τον δεύτερο ημιτελικό, μεταξύ Πρωτέα Σχηματαρίου-Έσπερου Λαμίας.

Υψηλό τέμπο και από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται ως 17-24 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων. Με επιμέρους σκορ 12-27 στη συνέχεια, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας, προηγήθηκε με 29-51 στο ημίχρονο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, για να επικρατήσει με το τελικό 63-84.

Για την ομάδα του Μιχαήλ που πλέον περιμένει να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στον τελικό, η τριάδα Ρουμπή-Δεμερτζή-Καπετάνιου σημείωσε 68 από τους 84 πόντους της ομάδας, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους.

Για την Μπούκαλη που πραγματοποίησε πολύ καλή χρονιά φτάνοντας στον ημιτελικό του πρωταθλήματος εφήβων, ο Κιαμούρης πέτυχε 24 (1) πόντους και ο Φ. Παπαγεωργίου 19 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 29-51, 47-69, 63-84.

ΜΠΟΥΚΑΛΗ (Πιτσιλιώνης-Στεργίου): Κιαμούρης 24 (1), Μαφούνης, Παπαγεωργίου Ν. 11 (2), Πατάγιας, Καραχάλιος, Μελισσάρης, Παπαγεωργίου Φ. 19, Αναγνωστόπουλος, Καναβός 4, Ζησίμος 2, Παπακώστας, Καμπάς 3 (1).

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Δενδρινός): Ρουμπής 25 (1), Καπετάνιος 18 (4), Δεμερτζής 25 (2), Ροποτός, Σβώλος 8, Τσάλας 2, Βούγκας 6, Γιαννουρής, Μερδίτης, Βρανόπουλος, Καρράς, Σιδέρης.