Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Άλμα παραμονής! Γ.Σ. Ιτέας-ΑΓΕ Χαλκίδας 92-73

Άλμα παραμονής για τον Γ.Σ. Ιτέας που νίκησε στην έδρα του μετά από πολύ καλή εμφάνιση την ΑΓΕ Χαλκίδας με το ευρύ 92-73, φτάνοντας τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στο στόχο του!

Ο Γ.Σ. Ιτέας κατάφερε από την αρχή του αγώνα να επιβάλει το ρυθμό του και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ.

Προηγήθηκε με 19-14 στο 10′ ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (47-34) με τον Αγγελόπουλο να κάνει τη διαφορά σε αυτό το διάστημα.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Μωραΐτη έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα ασφαλείας 15-22 πόντων ξέφυγε με 53-38 και 62-40, έκλεισε τη γ’ περίοδο στο +21 (78-57) για να πάρει τη νίκη με 92-73, ίσως στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με τους περισσότερους παίκτες των γηπεδούχων να φτάνουν σε υψηλά στάνταρ, απέναντι στην ΑΓΕΧ που στο β’ γύρο του πρωταθλήματος κάνει πορεία ομάδας πρωταθλητισμού!

Από τον Γ.Σ. Ιτέας κορυφαίος ο Μολές με 29 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έπιασε όλη η ομάδα του Μωραΐτη, έχοντας συνολικά 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Από την ΑΓΕ Χαλκίδας ο Φραγκούλης οδήγησε στο σκοράρισμα με 27 πόντους και τον ακολούθησε ο Καζάνας με 20 (4) πόντους.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 47-34, 78-57, 92-73.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 15 (2), Ντινόπουλος, Παπαδημητρίου, Μαναίος, Χαλκιάς 15 (3), Μολές 29 (5), Γεωργαντάς 15, Κοτρολίκος, Σταύρου 17 (1), Βίλλιας, Ζαχαρόπουλος, Αναστασίου.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Πανούσης-Βελισσαράκος): Μεσσίνι, Καρκαλής, Μάρκου 11, Παρμενίδης 3 (1), Γκαβρίλοβιτς 3, Κουτής 9 (3), Κοφίτσας, Καζάνας 20 (4), Φραγκούλης 27 (1).