Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ήττα-μαχαιριά! ΓΑΣ Βασιλικού-Πρωτέας Σχηματαρίου 57-73

Ο ΓΑΣ Βασιλικού γνώρισε την ήττα σε ένα κρίσιμο και καθοριστικό ματς στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού από τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 57-73 και πλέον το έργο για την ομάδα του Γεωργίου γίνεται πολύ δύσκολο, καθώς θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρει να δύο εναπομείναντα ματς (ΑΓΕ Χαλκίδας εκτός, Τελεθριακός εντός) χωρίς όμως ακόμα και έτσι αυτό το σενάριο να εξασφαλίζει 100% την παραμονή!

Ο Πρωτέας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το άγχος και την πίεση των γηπεδούχων, έπαιξε καλό μπάσκετ και έφτασε δίκαια σύμφωνα με την εξέλιξη

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο με το σκορ στο 22-20, ο Πρωτέας έλεγξε τον αγώνα στη β’ περίοδο, περιόρισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Στο 15′ η ομάδα του Χαντζή ξέφυγε με 28-35 ενώ στο τέλος του ημιχρόνου με 37-48.

Στη γ’ περίοδο ο Πρωτέας ξέφυγε με 39-54 στο 24′, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 49-61 του 30′, με την ομάδα του Χαντζή να διατηρεί το προβάδισμα (57-66 στο 36′) για να επικρατήσει τελικά με 57-73.

Ο Χαντζής με 27 (5) πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τους γηπεδούχους οι Νασάκης (12), Τσιώλης (12) και Αργυρίου (11) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο προπονητής του ΓΑΣ Βασιλικού αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 37-48, 49-61, 57-73.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 6, Λιαλιάρης 3, Μαλισιόβας 2, Αργυρίου 11 (3), Οσάγι, Τσιώλης 12 (1), Νερούτσος, Μέγγουλας, Νασάκης 12 (2), Κατσαγώνας 6, Πρίφτι Α. 5.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Σολομωνίδης): Λειβαδίτης 2, Χαλάτσης 11 (1), Κατσάνης, Σεφέρης, Χαντζής 27 (5), Πανταζής 12, Λουλακάς 5, Βλαχάκης, Σουλινάρης 4, Ευαγγελούλης 10 (1), Φλώτσιος 2.