B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED Β ΕΣΚΑΣΕ Α ΟΜΙΛΟΣ Β ΕΣΚΑΣΕ Β ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs): Απόλλων Χαλκίδας-Σύλλας 65-69

Ο Σύλλας έστω και δύσκολα πέρασε από τη Χαλκίδα κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 65-69, διατηρώντας το φετινό του αήττητο και κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την άνοδο του στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Οι γηπεδούχοι μετά την εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας στη Λαμία έπιασαν καλή απόδοση, ήταν ανταγωνιστικοί έχοντας το προβάδισμα σε σημαντικά σημεία του αγώνα, αλλά στο τέλος ο Σύλλας με την εμπειρία των παικτών του έφτασε στη νίκη με 65-69.

Μετά από το πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 35-35, ο Απόλλων προηγήθηκε με 53-48, με τον Σύλλα με σερί 0-4 να μειώνει στο τέλος της γ’ περιόδου  σε 53-52.

Στα πρώτα 4′ της δ’ περιόδου ο Απόλλων έμεινε άποντος και ο Σύλλας με επιμέρους 0-6 προσπέρασε με 53-58 με το συνολικό σκορ να φτάνει το 0-10.

Στο 62-68 ο Κατσούλας με τρίποντο μείωσε σε 65-68, ενώ ο ίδιος παίκτης αστόχησε στην επόμενη επίθεση στο τρίποντο της ισοφάρισης. Ο Φύκας με 1/2 βολές πέτυχε το 65-69 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Μυτιληνάκης-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 35-35, 53-52, 65-69.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Νικολάου): Αλεξάνδρου, Μητσάκης, Στεφάνου 3 (1), Κατσούλας 22 (6), Κοσμετάτος Ευαγγ., Τομαράς 20 (2), Καλόγηρος 2, Τζατζάς 7, Αποστολάτος 8 (2), Οούιε 3.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης Θ.-Ρουμελιώτης Α.): Φύκας 8, Αγαπητός 10 (2), Τριάντης, Φακίτσας, Ρουμελιώτης Γ. 17 (2), Αποσκίτης 11 (2), Χράπαλος 3 (1), Χαχλιδής, Χριστόπουλος, Σχοινάς, Σαββόπουλος, Παπαργυρόπουλος 20 (1).