ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ Γ’ ΦΑΣΗ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΑΓΕ Χαλκίδας-Α.Ε.Ν. Αρτάκης 38-44

Η Α.Ε.Ν. Αρτάκης επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό Κανήθου της ΑΓΕ Χαλκίδας με 38-44, έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά αγώνων και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος παίδων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με δυνατές μάχες και πολύ πάθος και από τις δύο ομάδες σε όλη του την διάρκεια. Η ΑΓΕΧ προηγήθηκε με 15-11 στο 10′ και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-15, για να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 22-26.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο (31-31) με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Στην τελευταία περίοδο με δύο τρίποντα των Γ. Δάγκουλα και Χαραλαμπίδη, η ομάδα της Αρτάκης πήρε προβάδισμα στο σκορ, η ΑΓΕΧ απάντησε με πόντους από τους Τζίνη και Τόγια, φέρνοντας το ματς στον πόντο (38-39).

Εκεί, ο Κ. Δάγκουλας με καλάθι και φάουλ έγραψε το 38-42 και ο ίδιος λίγο αργότερα με 2/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 38-44.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 22-26, 31-31, 38-44.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος-Πανούσης): Βλάχος 10 (2), Μαγγιδάκης, Παπαϊακώβου, Δροσίδης, Παπαλιόλιος 6, Τζίνης 6 (1), Χριστόπουλος, Γαβαλάς 5, Αρβανίτης, Αλεβίζος 2, Τόγιας 9, Μούτσος.

Α.Ε.Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Στεφανίδης): Κονόμι, Τσαγγάρας, Σαμαντούρος, Παράλαιμος, Οικονομίδης 2, Δήσος, Στεφανίδης 9, Ασλαματζίδης 2, Δάγκουλας Γ. 10 (1), Γαλιανός 2, Χαραλαμπίδης 11 (2), Δάγκουλας Κ. 8.