FEATURED ΕΦΗΒΩΝ

Τελικός Εφήβων: Πρωταθλητής στην παράταση! (ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Πρωτέας Σχηματαρίου 77-80)

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου νίκησε σε ένα συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 80-77, κατακτώντας το φετινό πρωτάθλημα εφήβων, το πρώτο της ιστορίας του στη συγκεκριμένη κατηγορία!

Ματς-θρίλερ, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ και τα συναισθήματα, με τον Πρωτέα να φτάνει σε ένα τελικό των ισορροπιών στη νίκη, την οποία τη χρωστάει σε μεγάλο βαθμό στον Κ. Χαντζή που στα κρίσιμα σημεία πήρε την ομάδα του από το χέρι οδηγώντας τη στη νίκη-τίτλο!

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, προηγήθηκε με 8-4 στο 3′ με 5 σερί πόντους του Μερδίτη και 14-4 στο 5′ με τον Πρωτέα να απαντά με 5 πόντους του Χαλάτση για το 14-9.

Το σερί του Πρωτέα ανέβηκε στο 0-12 με την ομάδα του Σχηματαρίου να παίρνει το προβάδισμα με 14-16 με καλάθι του Χαντζή και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 17-19.

Με νέο σερί, αυτή τη φορά 0-6, ο Πρωτέας με καλάθι του Χαντζή προηγήθηκε με 17-25 στο 12′. Η ΑΕΕΠ μείωσε σε 23-25 με τον Αρβανίτη με τρίποντο να κάνει το 23-28 και με νέο τρίποντο του Χαντζή ο Πρωτέας να ξεφεύγει με +10 (23-33).

Στο πρώτο ημίχρονο των μεγάλων σερί, το τελευταίο ανήκε στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας, που με ένα δικό της 10-0 και καλάθι του Σβώλου ισοφάρισε σε 33-33 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στη γ’ περίοδο μετά από ένα ισορροπημένο ματς, με ένα ξέσπασμα και καλάθι του Χαλάτση ο Πρωτέας πήγε στο +7 (50-57), για να τελειώσει η γ’ περίοδος με 52-57.

Με καλάθι του Δεμερτζή η ΑΕΕΠ Χαλκίδας προσπέρασε στο 33′ με 58-57, ο Λειβαδίτης με καλάθι και φάουλ πέτυχε το 58-60 για να απαντήσει ο Καπετάνιος με τρίποντο για το 61-60! Με το ίδιο…νόμισμα ο Χαντζής έκανε το 61-63, με τον Πρωτέα να ξεφεύγει με 61-67 στο 36′.

Ο Ρουμπής με δύο βολές και ένα τρίποντο μείωσε σε 66-67 στο 38′ για να γίνει στο τέλος ο τελικός ένα μεγάλο θρίλερ! Ο Ρουμπής αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπέτα είχε 0/2 βολές, νέα άστοχη επίθεση από την Παναγίτσα στο 39′

Ο Βούγκας με 1/2 βολές ισοφάρισε στα 29” σε 67-67 στη διεκδίκηση της μπάλας η ΑΕΕΠ πήρε την κατοχή με τον Σβώλο μετά την επαναφορά να κερδίζει φάουλ στα 25”. Ο παίκτης της ΑΕΕΠ αστόχησε στις βολές  ο ίδιος με τον Καπετάνιο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι, με τον Πρωτέα να παίρνει την κατοχή και τον Χαντζή στα 3” για τη λήξη να γράφει με ντράϊβ το 67-69!

Ο Μιχαήλ πήρε τάϊμ αουτ, η επαναφορά πήγε στο γήπεδο του Πρωτέα, ο Ρουμπής αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία με τον Σβώλο στην εκπνοή να ισοφαρίζει σε 69-69 στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση!

Παράταση!

Μετά από 10λεπτη διακοπή καθώς λόγω διαμαρτυριών από πλευράς Πρωτέα οι διαιτητές αποσύρθηκαν προσωρινά στα αποδυτήρια, ξεκίνησε η παράταση με μια χαμένη βολή του Δεμερτζή από τεχνική ποινή που δέχθηκε η ομάδα του Σχηματαρίου.

Ο Χαντζής με 2/2 βολές από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε και ένα τρίποντο έγραψε το 69-74. Η ΑΕΕΠ έχασε την επίθεση, ο Τσιώλης κέρδισε φάουλ στο τρίποντο έχοντας 0/3 και ο Δεμερτζής με 1/2 βολές μείωσε σε 70-74. Ο Αρβανίτης με τρίποντο με ταμπλό στο 42′ πέτυχε το 70-77 και ο Δεμερτζής με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 73-77.

Ο Ρουμπής έχασε δύο επιθέσεις για να μειώσει ακόμα περισσότερο, με τον Δεμερτζή στο 44′ με 1/2 βολές να γράφει το 74-77.

Ο Χαντζής με καλάθι στα 40” πέτυχε το 74-79 η ΑΕΕΠ έχασε την επίθεση ο Ηλ. Χαντζής δέχθηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε, ο Δεμερτζής μείωσε σε 75-79 στα 22′, ο Χαντζής είχε στη συνέχεια 0/2 βολές. Στα 15” ο Καπετάνιος αστόχησε σε τρίποντο, ο Τσάλας μετά το επιθετικό ριμπάουντ έκανε βήματα στα 11” και ο Χαλάτσης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 75-80 με τον Πρωτέα να παίρνει το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του με 77-80 μετά από καλάθι του Ρουμπή στο τέλος που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

Διαιτητές του τελικού ήταν οι Καραμπιτσάκος-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 33-33, 52-57, 69-69 (καν. διάρκεια), 77-80 (παράταση-τελικό αποτέλεσμα).

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Τσαούσης): Ρουμπής 29 (3), Καπετάνιος 7 (1), Δεμερτζής 24 (1), Ροποτός, Σβώλος 6, Τσάλας, Βούγκας 3, Πηγαϊδούλης, Μερδίτης 7 (1), Γιαννουρής, Καρράς 1, Σαββίδης.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Χαλάτσης 23 (4), Μπέτα 2, Σεφέρης, Χαντζής 31 (5), Τσιώλης 6 (2), Ντανάσης, Κατσιμήτρος, Λειβαδίτης 5, Αρβανίτης 13 (3), Φαφούτης, Τυφαρίκης, Σινγκ.

• Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.