FEATUREDΑ ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Διπλό γοήτρου! (Πρωτέας Σχηματαρίου-Α.Ε. Καρύστου 77-81)

Το Α.Ε. Καρύστου έφυγε με το διπλό από το Σχηματάρι επικρατώντας του Πρωτέα με 77-81 σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως είχε γίνει και στο μεταξύ τους παιχνίδι στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς με υψηλό ρυθμό και σκορ όπου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι στο 1ο μέρος, η ομάδα της Καρύστου προηγήθηκε με 15-17 στο 7′ με τους γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά το 1ο δεκάλεπτο με 26-25.

Στο ίδιο τέμπο και στη β’ περίοδο, ο Πρωτέας με τρίποντο του Χαντζή προηγήθηκε με 43-37 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου, ο Βλαχάκης με τρίποντο έγραψε το 46-37 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, με την ομάδα της Καρύστου να απαντά και να μειώνει σε 46-43 στο 23′. Ο Χαντζής με νέο τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου έγραψε το 62-54.

Ο Φρουσκλιάς μείωσε σε 62-57 στο 32′ με τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν το ματς στο καλάθι (66-65 στο 34′), για να προσπεράσουν στο σκορ με 66-71 με τρίποντο του Παρασκευόπουλου 4′ πριν τη λήξη. Ο Πρωτέας ισοφάρισε με τρίποντο του Χαντζή (71-71 στο 37′) και το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή.

Ο Ντιφαντής με δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 73-78 47” πριν τη λήξη, με τον Λουλακά να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών και να μειώνει σε 75-78 στο 39′:20″.

Ο Χαντζής με 2/2 βολές έκανε το 77-80, η Κάρυστος δεν βρήκε καλάθι στην επίθεσή της, με τον Χαντζή να κερδίζει φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Αστόχησε όμως και στις τρεις, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό 77-81 με μία εύστοχη βολή του Καλούδη.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 43-37, 62-54, 77-81.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Σολομωνίδης): Κατσάνης, Σεφέρης, Λειβαδίτης 7 (1), Χαντζής 33 (4), Πανταζής 8, Λουλακάς 12, Βλαχάκης 6 (2), Σουλινάρης 4, Φλώτσιος 3 (1), Χαλάτσης 4.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης, Ντιφαντής 10, Κακαβάς 2, Παρασκευόπουλος 17 (2), Καλούδης 15 (2), Καλύβας 3 (1), Κατσογιάννης 2, Ζέρβας, Φρουσκλιάς 19 (3), Τσιάκος 13.