Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Εύκολη νίκη και ελπίζει! (Απόλλων Λιβαδειάς-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 54-101)

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας επικράτησε στην Λιβαδειά του Απόλλωνα με το ευρύ σκορ 54-101, έφτασε τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα, ωστόσο δεν κρατάει τις τύχες στα χέρια της, έχοντας ρεπό την τελευταία αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα το οποίο διεύρυναν προς το τέλος του πρώτου 10λεπτου όταν προηγήθηκαν με 17-24 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Στη β’ περίοδο η ομάδα του Μιχαήλ κατάφερε να εδραιώσει την πρωτοπορία στο σκορ για να προηγηθεί με 27-38 στο 15′, ενώ έκλεισε το ημίχρονο φτάνοντας τη διαφορά στο +21 (30-51) βάζοντας τις βάσεις για μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας διατήρησε την υπέρ της διαφορά ασφαλείας (37-70 στο 27′), προηγήθηκε στη γ’ περίοδο με 43-81, για να επικρατήσει με το τελικό 54-101.

Η ομάδα της Χαλκίδας έχει ρεπό στην τελευταία στροφή της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και θα περιμένει τα αποτελέσματα των Γ.Σ. Ιτέας και Τελεθριακού, προκειμένου να μάθει αν θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά στην κορυφαία τοπική κατηγορία.

Για τους νικητές ο Δεμερτζής πέτυχε 32 (4) πόντους και τον ακολούθησε ο Αγγελέτος με 17 (2) πόντους, ενώ για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς που απουσίασαν οι Ντάλλης και Ματζιώρης, οι Κωτσαδάμ Αγγ. και Τερματζίδης σημείωσαν 12 και 11 πόντος αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζαφείρη-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 30-51, 43-81, 54-101.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης-Αρβανίτης): Λεοντίου 3, Σαρίδης 2, Κωτσαδάμ Αλ., Τερμτζίδης 11 (1), Κωτσαδάμ Αγγ. 12 (2), Πιπινής 6, Γαβαλάς 2, Τσούρας, Κεράστας 5 (1), Αντωνίου 4, Κρίκος 4, Θεοδώρου 5.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Δεμερτζής 32 (4), Καπετάνιος 6, Τσάλας 3 (1), Δενδρινός 10, Σβώλος 9 (1), Αγγελέτος 17 (2), Μπέλλος Χ., Καρράς 9, Μερδίτης 9 (2), Γεροντίτης 6.