FEATURED Α2

Α2 Elite League: Μεγάλη νίκη και play-off! (Ερμής Σχηματαρίου-Ελευθερούπολη 105-88)

Στον…τελευταίο χορό για το φετινό πρωτάθλημα της A2 Elite League, ο Ερμής Σχηματαρίου έκλεισε την πρώτη του σεζόν στη δεύτερη κορυφαία κατηγορία της χώρας, αναμφίβολα με θετικό πρόσημο και σε συνδυασμό με την νίκη της Μεγαρίδας πέρασε στα play-off της κατηγορίας!

Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους, τον Ερμή να αγωνίζεται χωρίς τον Βασιλόπουλο και την Ελευθερούπολη να έχει 9 παίκτες στη διάθεση της, η ομάδα του Σχηματαρίου επικράτησε με 105-88 και έκλεισε τη χρονιά με ρεκόρ 16 νίκες και 14 ήττες.

Εντυπωσιακό το ματς από το ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να μην δίνουν και τόση σημασία στις άμυνες και την πρώτη περίοδο να τελειώνει ισόπαλη με σκορ…ημιχρόνου (28-28)!

Στη β’ περίοδο ο Ερμής συνέχισε στο ίδιο τέμπο, βελτίωσε και την άμυνα του και κατάφερε να ξεφύγει με 51-41 και να κλείσει το ημίχρονο στο +14 με το ευρύ όσο και συνάμα εντυπωσιακό 60-46!

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, συνεχίζοντας να σουτάρουν με καλά ποσοστά (82-66 στο 30′), για να επικρατήσουν με το τελικό 105-88, καταλαμβάνοντας την 8η θέση της βαθμολογίας και παίρνοντας το εισιτήριο για τα play-off της Α2 Elite League.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Κωνσταντινίδου-Τσιμπούρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-28, 60-46, 82-66, 105-88.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 27 (4), Νάκης 8 (2), Ζαρμακούπης 9, Καλημέρης, Φιλοξενίδης 3 (1), Μαργέλης 5 (1), Βόγγελης 2, Μητσιμπόνας 8 (2), Τάταρης 7, Ντράσκοβιτς 6, Πάππος 3 (1), Κυρίτσης 27 (1).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Σίσκος): Γκάθραϊτ 14 (2), Φιλοξενίδης 2, Σοκ 6 (2), Γράβας 13 (2), Ναούμης 3 (1), Σκουλίδας 10 (2), Ξύδης 3 (1), Γεωργίου 6, Τουτζιαράκης 31.