FEATURED Α2 Β' ΕΘΝΙΚΗ

Κλήρωση Κύπελλο Ανδρών 2023-24. Οι αντίπαλοι Ερμή Σχηματαρίου, Έσπερου Λαμίας, Εθνικού Λιβαδειάς

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του κυπέλλου Ελλάδας, με τη συμμετοχή τριών ομάδων της ΕΣΚΑΣΕ (Ερμής Σχηματαρίου, Έσπερος Λαμίας, Εθνικός Λιβαδειάς).

Ο Εθνικός Λιβαδειάς μπαίνει πρώτος στο θεσμό του κυπέλλου αντιμετωπίζοντας για την 1η αγωνιστική εντός έδρας τον Πανελευσινιακό.

Ο Ερμής Σχηματαρίου για την 3η αγωνιστική θα υποδεχθεί τον νικητή του αγώνα Νίκη Βόλου-ΧΑΝΘ.

Ο Έσπερος Λαμίας, επίσης για την 3η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει σε νοκ-άουτ αγώνα εκτός έδρας το Ψυχικό.

Στην πρώτη φάση, και ως το Final Four του Unicef Trophy, που δίνει μια ομάδα για το Final Eight συμμετέχουν οι ομάδες της Elite League, Β’ και Γ’ Εθνικής.

Αναλυτικά:

Α’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών
1η Αγωνιστική – Τετάρτη 13/09/2023
National League 2 {Όμιλος Νότου) 
01. ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ Ν. ΚΙΟΥ – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
02. ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ – ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ
03. ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ Π. – ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ.
04. ΑΟ ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠ. – ΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
05. ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
06. ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. – ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ
07. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΓΕ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
08. ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ – ΑΣ ΠΕΡΑ
Α/Α ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ

National League 2 {Όμιλος Βορρά)
09. ΑΕ ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ – ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ
10. ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ – ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
11. ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΜΠΑΣ ΑΓ. ΒΑΡΒ. & ΠΕΝΤ.
12. ΑΣ ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ – ΑΓΣ ΣΙΔΗΡ. ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ
13. ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΣΚ – ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ
14. ΑΣ ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ – ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ
Α/Α ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ
 National League 1 {Όμιλος Νότου)
15. ΑΕ Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΑΣΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
16. ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ
17. ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ – ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
18. ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ – ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
19. ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
20. ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
21. ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ – ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ Π.
A/A ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
National League 1 {Όμιλος Βορρά) 
22. ΑΜ ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ
23. ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
24. ΑΣ ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ
25. ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ – ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔ.
26. ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΧΑΝΘ
A/A ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ
 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 20/09/2023 
National League 2 {Όμιλος Νότου) 
27. ΝΙΚΗΤΗΣ 06 – ΝΙΚΗΤΗΣ 04
28. ΝΙΚΗΤΗΣ 08 – ΝΙΚΗΤΗΣ 05
29. ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΝΙΚΗΤΗΣ 07
30. ΝΙΚΗΤΗΣ 01 – ΝΙΚΗΤΗΣ 02
A/A ΝΙΚΗΤΗΣ 03

National League 2 {Όμιλος Βορρά)
31. ΝΙΚΗΤΗΣ 13 – ΝΙΚΗΤΗΣ 11
32. ΝΙΚΗΤΗΣ 10 – ΝΙΚΗΤΗΣ 09
33. ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ – ΝΙΚΗΤΗΣ 14
A/A ΝΙΚΗΤΗΣ 12
National League 1 {Όμιλος Νότου)
34. ΝΙΚΗΤΗΣ 20 – ΝΙΚΗΤΗΣ 16
35. ΝΙΚΗΤΗΣ 18 – ΝΙΚΗΤΗΣ 15
36. ΑΟ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ – ΝΙΚΗΤΗΣ 19
37. ΝΙΚΗΤΗΣ 21 – ΝΙΚΗΤΗΣ 17
 3η Αγωνιστική – Κυριακή 24/09/2023
National League 2 {Όμιλος Νότου)
38. ΝΙΚΗΤΗΣ 28 – ΝΙΚΗΤΗΣ 03
39. ΝΙΚΗΤΗΣ 29 – ΝΙΚΗΤΗΣ 30
A/A ΝΙΚΗΤΗΣ 27
National League 2 {Όμιλος Βορρά)
40. ΝΙΚΗΤΗΣ 32 – ΝΙΚΗΤΗΣ 33
41. ΝΙΚΗΤΗΣ 12 – ΝΙΚΗΤΗΣ 31
Β’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών
1η Αγωνιστική – Σαβ 30/09 & Κυρ 01/10/2023 
42. ΝΙΚΗΤΗΣ 23 – ΝΙΚΗΤΗΣ 35
43. ΝΙΚΗΤΗΣ 24 – ΝΙΚΗΤΗΣ 37
44. ΝΙΚΗΤΗΣ 38 – ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ
45. ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ
46. ΝΙΚΗΤΗΣ 27 – ΝΙΚΗΤΗΣ 34
47. ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΝΙΚΗΤΗΣ 26
48. ΝΙΚΗΤΗΣ 39 – ΝΙΚΗΤΗΣ 22
49. ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ – ΝΙΚΗΤΗΣ 40
50. ΝΙΚΗΤΗΣ 36 – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
51. ΑΟΝΣ Ο ΜΙΛΩΝ – ΝΙΚΗΤΗΣ 25
52. ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ
53. ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΝΙΚΗΤΗΣ 41
54. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ
55. ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
56. ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΓΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΑΓΙΑΣ ΕΡΜΗΣ ΚΑΕ (ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΕ 2022)
 2η Αγωνιστική – Τρίτη 07/11/2023 
57. ΝΙΚΗΤΗΣ 44 – ΝΙΚΗΤΗΣ 45
58. ΝΙΚΗΤΗΣ 47 – ΝΙΚΗΤΗΣ 54
59. ΝΙΚΗΤΗΣ 56 – ΝΙΚΗΤΗΣ 48
60. ΝΙΚΗΤΗΣ 42 – ΝΙΚΗΤΗΣ 52
61. ΝΙΚΗΤΗΣ 51 – ΝΙΚΗΤΗΣ 46
62. ΝΙΚΗΤΗΣ 50 – ΝΙΚΗΤΗΣ 53
63. ΝΙΚΗΤΗΣ 49 – ΝΙΚΗΤΗΣ 43
Α/Α ΝΙΚΗΤΗΣ 55
3η Αγωνιστική – Τετάρτη 06/12/2023 
64. ΝΙΚΗΤΗΣ 61 – ΝΙΚΗΤΗΣ 55
65. ΝΙΚΗΤΗΣ 60 – ΝΙΚΗΤΗΣ 59
66. ΝΙΚΗΤΗΣ 57 – ΝΙΚΗΤΗΣ 63
67. ΝΙΚΗΤΗΣ 58 – ΝΙΚΗΤΗΣ 62

Σχετικά άρθρα

Ο Βασίλης Μπρατσιάκος σχολιάζει τους δύο ημιτελικούς του final-4 στο stereabasket.gr!

pannikolaou

Οι διαιτητές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (25-26 Μαΐου)

pannikolaou

Chalkis Basket 2024: Η κλήρωση του πρωταθλήματος με τη συμμετοχή 21 ομάδων!

pannikolaou