FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (1η αγωνιστική)

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με 6 αναμετρήσεις και με τις ομάδες να δίνουν τα πρώτα τους παιχνίδια στην κορυφαία τοπική διοργάνωση!

Σε ένα αγώνα επίπεδου Εθνικών κατηγοριών, ο Σύλλας με 14 εύστοχα τρίποντα και πρωταγωνιστή στην επίθεση ιδίως τον Δοξάκη, πήρε τη νίκη με 83-78 απέναντι στο Α.Ε. Καρύστου.

Στη Λιβαδειά ο νεανικός Απόλλων γνώρισε την ήττα από τον Τελεθριακό, που ανεβάζοντας στροφές στο β’ ημίχρονο επικράτησε με 64-72.

Στη Χαλκίδα, η ΑΓΕΧ σε ένα αγώνα διάρκειας δύο ωρών νίκησε τον Άρη Θήβας με 67-53, ενώ στο κλειστό της Άμφισσας στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Λοκρός πήρε το διπλό απέναντι στον Γ.Σ. Ιτέας με 61-69.

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου μετά από καλή εμφάνιση νίκησε τον ΓΑΣ Άμφισσας με 79-52, ενώ ο Κάδμος στο ρελαντί επικράτησε του Απόλλωνα Χαλκίδας με 99-58.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (1η)

Σύλλας-Α.Ε. Καρύστου 83:78

Απόλλων Λιβαδειάς-Τελεθριακός 64:72

Γ.Σ. Ιτέας-Λοκρός 61:69

Κάδμος-Απόλλων Χαλκίδας 99:58

ΑΓΕ Χαλκίδας-Άρης Θήβας 67:53

Πρωτέας Σχηματαρίου-ΓΑΣ Άμφισσας 79:52

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2η-28/10)

Λοκρός-Απόλλων Λιβαδειάς

Απόλλων Χαλκίδας-Γ.Σ. Ιτέας

Άρης Θήβας-Κάδμος

ΓΑΣ Άμφισσας-ΑΓΕ Χαλκίδας

Α.Ε. Καρύστου-Πρωτέας Σχηματαρίου

Τελεθριακός-Σύλλας

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΕΣΚΑΣΕ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Υ-Κ Ν-Η
1 Κάδμος 1 2 99-58 1-0
2 Πρωτέας Σχημ. 1 2 79-52 1-0
3 ΑΓΕ Χαλκίδας 1 2 67-53 1-0
4 Τελεθριακός 1 2 72-64 1-0
5 Λοκρός 1 2 69-61 1-0
6 Σύλλας 1 2 83-78 1-0
7 Α.Ε. Καρύστου 1 1 78-83 0-1
8 Γ.Σ. Ιτέας 1 1 61-69 0-1
9 Απόλλων Λιβαδειάς 1 1 64-72 0-1
10 Άρης Θήβας 1 1 53-67 0-1
11 ΓΑΣ Άμφισσας 1 1 52-79 0-1
12 Απόλλων Χαλκίδας 1 1 58-99 0-1

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Δοξάκης (Σύλλας) 30
  2. Καλούδης Πετρ. (Α.Ε. Καρύστου) 27
  3. Ψιλόπουλος (Απόλλων Λιβαδειάς) 25
  4. Μάτος Άγγ. (Λοκρός) 24
  5. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 24
  6. Γκρινιάρης (Κάδμος) 20
  7. Χαντζής (Πρωτέας Σχηματαρίου) 20
  8. Κόκκαλης (Σύλλας) 19
  9. Βογιατζής (Άρης Θήβας) 19
  10. Φρουσκλιάς (Α.Ε. Καρύστου) 16
  11. Περσίδης (ΑΓΕ Χαλκίδας) 16
  12. Νέστορας (Τελεθριακός) 15
  13. Κουμπούρας (Κάδμος) 15
  14. Κατσογιάννης (Α.Ε. Καρύστου) 14
  15. Σταθόπουλος (Κάδμος) 14
  16. Κολοβός (Πρωτέας Σχηματαρίου) 14
  17. Μοσχόπουλος (ΓΑΣ Άμφισσας) 14
  18. Στεφάνου (ΑΓΕ Χαλκίδας) 14
  19. Χαλάτσης (ΑΓΕ Χαλκίδας) 14

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Δοξάκης (Σύλλας) 6
  2. Καλούδης Πετρ. (Α.Ε. Καρύστου) 5
  3. Κόκκαλης (Σύλλας) 4
  4. Χαλάτσης (ΑΓΕ Χαλκίδας) 4
  5. Αναστασίου (Κάδμος) 3
  6. Γκρινιάρης (Κάδμος) 3
  7. Κουμπούρας (Κάδμος) 3
  8. Μάτος Άγγ. (Λοκρός) 3
  9. Μάτος Αν. (Λοκρός) 3
  10. Μαρουλάς (Τελεθριακός) 3
  11. Δέδες (Σύλλας) 2
  12. Φύκα Παντ. (Σύλλας) 2
  13. Φρουσκλιάς (Α.Ε. Καρύστου) 2
  14. Αντωνόπουλος (Τελεθριακός) 2
  15. Κολοβός (Τελεθριακός) 2
  16. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 2
  17. Μολές (Γ.Σ. Ιτέας) 2
  18. Αργυρίου (Απόλλων Χαλκίδας) 2
  19. Χαντζής (Πρωτέας Σχηματαρίου) 2
  20. Κολοβός (Πρωτέας Σχηματαρίου) 2
  21. Μοσχόπουλος (ΓΑΣ Άμφισσας) 2

Σχετικά άρθρα

Κοντά στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ ο Άρης Αμφίκλειας! Παίρνει τη θέση του Απόλλωνα Χαλκίδας

pannikolaou

ΕΣΚΑΣΕ: Πρώτη φορά χωρίς Γενική Συνέλευση μετά το τέλος των πρωταθλημάτων!

pannikolaou

Έρχονται τα Stereabasket Awards 2024!

pannikolaou