FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πρεμιέρα στο ρελαντί! Κάδμος-Απόλλων Χαλκίδας 99-58

Στο ανακαινισμένο κλειστό της Θήβας ο Κάδμος μπήκε φουριόζος στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και με πολύ καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, νίκησε τον νεοφώτιστο Απόλλωνα Χαλκίδας με το ευρύ 99-58!

Η ομάδα του Αναστασίου πιστοποίησε πάνω στο παρκέ την ανωτερότητά της, πήρε από νωρίς καθαρό προβάδισμα στο σκορ επιβάλλοντας το ρυθμό της και ανοίγοντας διαρκώς την ”ψαλίδα” της διαφοράς έφτασε στο τελικό +41, στη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων από την πλευρά του που δεν είχε ιδιαίτερες βλέψεις σε αυτό τον αγώνα, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ έχοντας επαφή με τον αντίπαλο του μόνο στην πρώτη περίοδο (21-13).

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 24-5 έκλεισαν το ημίχρονο με 45-18 για να φτάσουν στο ρελαντί στο τελικό 99-58, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 45-18, 73-35, 99-58.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Πανταζής 4, Κουμπούρας 15 (3), Σκούμας Λ. 6 (1), Δουρούκης 12, Γκρινιάρης 20 (3), Αναστασίου 13 (3), Σταθόπουλος 14 (1), Μπεκρής, Πολιτόπουλος 7 (1), Λώλος 2, Θεοδώρου 4, Νικολάου 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκτσής, Αλεξάνδρου 4 (1), Βλάχος 9, Ζορμπάνος 7 (1), Κατσούλας 8, Αργυρίου 8 (2), Πηγαϊδούλης, Τσιριμώκος, Κωνσταντίνου 8, Αποστολάτος 7, Σταματίου, Δενδρινός 7.