FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αγώνες κομβικής σημασίας! (3η αγωνιστική)

Μπορεί το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ να βρίσκεται ακόμα στην αρχή του με το σημερινό πρόγραμμα να περιλαμβάνει τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι σήμερα διεξάγονται αγώνες κομβικής σημασίας σε αρκετά γυμναστήρια της Περιφέρειας.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας (13:15), οι δύο εκ των τεσσάρων αήττητων του πρωταθλήματος, οι Τελεθριακός και Λοκρός διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε ένα ματς που και για τους δύο η νίκη έχει ιδιαίτερη σημασία.

Στις 15:30 ο Πρωτέας Σχηματαρίου υποδέχεται σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής τον Σύλλα που την περσμένη εβδομάδα γνώρισε την ήττα από τον Τελεθριακό.

Στις 16:00 η ΑΓΕ Χαλκίδας, επίσης αήττητη στις δύο πρώτες αγωνιστικές, υποδέχεται το Α.Ε. Καρύστου σε ένα ακόμα ματς που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Στις 18:00 ο αήττητος Κάδμος υποδέχεται τον ΓΑΣ Άμφισσας σε ένα ματς με ξεκάθαρο φαβορί, ενώ στο ουδέτερο της Άμφισσας ο Γ.Σ. Ιτέας και ο Άρης Θήβας που δεν έχουν νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, βλέπουν τον αγώνα ως ένα πρόωρο…τελικό!

Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με τον αγώνα Απόλλων Λιβαδειάς-Απόλλων Χαλκίδας, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη έχοντας ως κοινό στόχο για φέτος την παραμονή τους στην κατηγορία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

13:15 Κλειστό Ιστιαίας Τελεθριακός-Λοκρός (Μαμασούκα-Καλαπόδης)

15:30 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-Σύλλας (Αρτσίτας-Χατζής)

16:00 Κλειστό Κανήθου ΑΓΕ Χαλκίδας-Α.Ε. Καρύστου (Σπυρόπουλος Σπ.-Ψύχας ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Απόλλων Χαλκίδας (Ζαφείρη-Πατάγιας)

18:00 Κλειστό Άμφισσας Γ.Σ. Ιτέας-Άρης Θήβας (Τσάλας Ι.-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-ΓΑΣ Άμφισσας (Κοτσιμπός-Γιαπλές)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΕΣΚΑΣΕ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Υ-Κ Ν-Η
1 Κάδμος 2 4 185-117 2-0
2 Λοκρός 2 4 163-134 2-0
3 ΑΓΕ Χαλκίδας 2 4 127-103 2-0
4 Τελεθριακός 2 4 147-132 2-0
5 Πρωτέας Σχημ. 2 3 131-111 1-1
6 Σύλλας 2 3 151-153 1-1
7 Α.Ε. Καρύστου 2 3 137-135 1-1
8 Απόλλων Χαλκίδας 2 3 132-167 1-1
9 Γ.Σ. Ιτέας 2 2 129-143 0-2
10 Απόλλων Λιβαδειάς 2 2 137-166 0-2
11 ΓΑΣ Άμφισσας 2 2 102-139 0-2
12 Άρης Θήβας 2 2 112-153 0-2

Σχετικά άρθρα

Άρης Θήβας: Ενίσχυση με Λ. Σκούμα και Θ. Θεοδώρου!

pannikolaou

Stereabasket Awards 2024: Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού και όσοι θα βραβευθούν φέτος!

pannikolaou

Α2: Η κλήρωση του πρωταθλήματος 2024-25. Ντέρμπι στην πρεμιέρα Ερμής Σχημ.-Έσπερος My KTEO Λαμίας!

pannikolaou