B ΕΣΚΑΣΕFEATUREDΒ ΕΣΚΑΣΕ Α ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-ΓΑΣ Βασιλικού 65-71

Ο ΓΑΣ Βασιλικού έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 65-71, σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο α’ ημίχρονο η ΑΕΕΠ Χαλκίδας προηγήθηκε με 37-33 ενώ το 38-28 στην αρχή του β’ ημιχρόνου ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια, μείωσε σε 51-48 και πέρασε μπροστά στο σκορ από την αρχή της δ’ περιόδου.

Με 4/4 βολές του Καπετάνιου η ΑΕΕΠ Χαλκίδας προσπέρασε στο σκορ με 63-62, για να ακολουθήσει ένα καθοριστικό γκολ φάουλ του Αν. Πρίφτι για το 63-65 και ένα καλάθι του Τσαλκιτζή για το 63-67, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 65-71.

Διαιτητές: Χατζής-Μυτιληνάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 37-33, 51-48, 65-71.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Δεμερτζής 24 (4), Καπετάνιος 11 (1), Τερτίπης, Σαββίδης, Σβώλος 16 (2), Τσάλας 4, Πολυκαρπίδης, Σιδέρης, Καρράς, Σπανός, Σαράπης 10, Μπέλλος Ν.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου): Τσαλκιτζής 8 (1), Λιάλιαρης 9, Πρίφτι Αγγ. 12 (1), Πρίφτι Αν. 6, Μπατζάκης 2, Αγγελέτος 7 (1), Παπανικολάου 8 (1), Οσάγι, Νερούτσος 3, Καπετάνιος, Παπαγρηγορίου, Κικίδης Π. 16 (3).