FEATURED Α2

Α2 Elite League: Ήττα στο φινάλε! Ελευθερούπολη-Ερμής Σχηματαρίου 71-69

(28 πόντοι), αλλά η Ελευθερούπολη είχε τον τελευταίο λόγο και με καλάθι του Άλεν στα 2” για τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 71-69 υπέρ της!

Ισορροπημένο το ματς στην αρχή του, με την Ελευθερούπολη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (11-8 στο 5′) και τον Ερμή να παίρνει κεφάλι στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με 18-23.

Στο 13′ ο Ερμής με καλάθι του Γερομιχαλού προηγήθηκε με 21-29 για να ακολουθήσει ένα ”νεκρό” 5λεπτο για την ομάδα του Οικονόμου που δέχθηκε σερί 12-0 για να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 18′ με 33-29, ενώ με τρίποντο στο τέλος η Ελευθερούπολη έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (37-32), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα πολύ κακό β’ 10λεπτο πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα μόλις 9 πόντους.

Στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα (51-46 στο 30′), ενώ στο 35′ με καλάθι του Καλογεριά ξέφυγαν με +10 (61-51).

Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Ερμή που με 2/2 βολές του Μπράϊαντ ισοφάρισε σε 69-69 στα 10” για τη λήξη!

Ο Άλεν όμως στα 2” πριν το φινάλε με καλάθι έγραψε το 71-69 δίνοντας τη μεγάλη νίκη στην Ελευθερούπολη!

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κοϊμτζόγλου-Κοντογιάννης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 37-32, 51-46, 71-69.