FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στη Θήβα το ματς της αγωνιστικής! (17η)

Το ντέρμπι της Θήβας ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής για την Α’ ΕΣΚΑΣΕ, στο ματς που από το αποτέλεσμα του θα ξεκαθαρίσει σε μεγάλο βαθμό και η κατάταξη των ομάδων στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Μετά τους αγώνες της περασμένης εβδομάδας και τη νίκη του Σύλλα επί του Κάδμου, ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου μέσα από αγώνες playoffs, οπότε η κατάταξη παίζει αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο ρόλο.

Ο Κάδμος θέλει τη νίκη σήμερα για να εξασφαλίσει την πρωτιά και παράλληλα το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι το φινάλε της σεζόν. Από την άλλη πλευρά ο Πρωτέας, μετά τη νίκη του στον πρώτο γύρο ξέρει πως σε περίπτωση που τα καταφέρει και σήμερα βάζει ”φωτιά” στην κορυφή, καθώς με τις νίκες να μεταφέρονται αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα στην κορυφή!

Η Κάρυστος που ακολουθεί, αναμένεται να έχει εύκολο έργο στον εκτός έδρας αγώνα με αντίπαλο τον ουραγό Απόλλωνα Λιβαδειάς, ενώ και ο Σύλλας είναι το φαβορί στον εκτός έδρας αγώνα με τον Γ.Σ. Ιτέας.

Ο Απόλλων Χαλκίδας υποδέχεται τον Άρη Θήβας με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη γοήτρου, ενώ ο Λοκρός στη ρεβάνς του εκπληκτικού buzzer beater του Ανέστη Μάτου, υποδέχεται στην έδρα του τον ΓΑΣ Άμφισσας και είναι το φαβορί για τη νίκη!

14:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Σύλλας (Τσάλας Ι.-Μαμασούκα)

16:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Α.Ε. Καρύστου (Ζαφείρη-Ζάχος)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής Απόλλων Χαλκίδας-Άρης Θήβας (Ντάνος-Καλαπόδης)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-Πρωτέας Σχηματαρίου (Σπυρόπουλος-Κοτσιμπός)

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-ΓΑΣ Άμφισσας (Χαϊνά-Νικολιάς)

 

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ

ΣΥΛΛΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 84-56

Διαιτητές: Χαϊνά-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 45-27, 64-43, 84-56.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης Γ.): Φύκας Φ. 5 (1), Δοξάκης 19 (4), Δέδες 10 (3), Χράπαλος 3 (1), Κόκκαλης 15 (3), Τριάντης 3 (1), Φύκας Π. 6, Αβραμίδης 1, Χαλέμπας 2, Καβουσανάκης, Κιαπέκος 10, Παπαργυρόπουλος 10.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 6 (2), Λεοντίου, Παπαδημητρίου, Μαναίος 2, Μολές 20 (1), Γεωργαντάς 2, Παναγιωτόπουλος, Κουτρολίκος, Πετσινός 1, Σταύρου 24 (2), Βίλλιας 1, Αναστασίου.

 

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 90-63

Διαιτητές: Χατζής-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 50-34, 73-55, 90-63.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Μεσίνι 14 (1), Καλούδης Ν. 6 (2), Κακαβάς 5 (1), Παρασκευόπουλος 12, Ροδολάκης 6, Ντιφαντής 20, Φρουσκλιάς 19 (1), Τσιάκος 4, Ζέρβας 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ταμπίτσικας): Ψιλόπουλος 32 (2), Κωτσαδάμ Λ. 11 (3), Καραμπόγιας 2, Αντωνίου 8 (2), Κωτσαδάμ Α., Ματθαίου 5 (1), Καραδόπουλος 5 (1).

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 69-73

Διαιτητές: Μπούκας-Χρηστίδης (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 33-45, 55-57, 69-73.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Παπαθανασίου-Γερμανός): Σκούμας 8, Ζέρβας 2, Ματσαγγούρας, Μαργαρίτης, Σκυριανός 5, Βουρτζούμης 8 (1), Χαρατσής 26 (3), Φίλος, Κανινής 5 (1), Πανδής, Βογιατζής 15, Παγώνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκσής, Αλεξάνδρου, Ζαχαριάδης, Ζορμπάνος, Κατσούλας 18 (3), Αργυρίου 18 (5), Σταματίου Δ. 3, Τσιριμώκος 5 (1), Κωνσταντίνου 7, Αποστολάτος 6 (1), Σταματίου Π., Βλάχος 16 (2).

 

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΚΑΔΜΟΣ 73-68

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-33, 52-54, 73-68.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κουμαρτζάκης 1, Χατζηστάμου, Τζίνης, Χαντζής 29 (3), Πανταζής 7, Λουλακάς 11 (1), Βλαχάκης 3 (1), Σουλινάρης 10, Κολοβός 8, Στεφάνου, Κούτρας Π. 4, Μακαριάδης.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 12 (2), Σκούμας Λ., Δουρούκης 15 (2), Γκρινιάρης 14 (2), Αναστασίου, Σταθόπουλος 10 (1), Μπεκρής 6, Πολιτόπουλος 10, Αρβανίτης, Λώλος, Θεοδώρου 1, Νικολάου.

 

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ-ΛΟΚΡΟΣ 67-68

Διαιτητές: Ζαφείρη-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 44-32, 56-55, 67-68.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Λιαράκης, Δελμούζος, Οικονόμου 11, Μαμαρέλης, Κοκολόγος, Παπαθεοχάρης 5 (1), Βούρκας, 15 (1), Μοσχόπουλος 11 (2), Κωνσταντίνου, Μαμαρέλης Α. 23 (3), Μαγγελάκης 2, Κοντογιώργος.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος Αν.): Ιωάννου, Ανέστης 2, Θεοφανόπουλος 4, Πάσσας 11, Μπολμάτης 14 (4), Μάτος Αν. 15 (1), Μάτος Αγγ. 22 (4), Ψεύτης.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΕΣΚΑΣΕ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Υ-Κ Ν-Η
1 Κάδμος 15 28 1225-933 13-2
2 Α.Ε. Καρύστου 14 25 1084-928 11-3
3 Σύλλας 14 25 1103-907 11-3
4 Πρωτέας Σχημ. 14 23 1010-864 9-5
5 Λοκρός 15 23 1054-1105 8-7
6 Τελεθριακός 15 22 986-1044 7-8
7 Γ.Σ. Ιτέας 15 21 919-995 6-9
8 Απόλλων Χαλκ. 15 21 1042-1131 6-9
9 Άρης Θήβας 14 19 904-946 5-9
10 ΓΑΣ Άμφισσας 14 18 833-956 4-10
11 Απόλλων Λιβ. 15 15 923-1286 0-15
12 ΑΓΕ Χαλκίδας
* Η ΑΓΕ Χαλκίδας έχει δύο μηδενισμούς και έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. 

Σχετικά άρθρα

Σχολικοί: Τεράστια επιτυχία, πέρασε στο final-4! 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας-4ο ΓΕΛ Κέρκυρας 71-63

pannikolaou

A2 Elite League Playoffs: Στο τσακ! Ελευθερούπολη-Ερμής Σχηματαρίου 71-69

pannikolaou

Σχολικοί: Πρόκριση στην παράταση, ένα βήμα από το Final-4! 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης-2ο ΓΕΛ Χαλκίδας 73-81

pannikolaou