FEATUREDΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Final-8 Κορασίδων: Τον αδικεί η διαφορά! Εσπερίδες Καλλιθέας-Απόλλων Χαλκίδας 79-56

Ο Απόλλων Χαλκίδας ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας, αλλά τα δύο ”νεκρά” διαστήματα που έδωσαν την ευκαιρία στις αντίπαλες να πετύχουν ισάριθμες φορές επιμέρους σκορ 15-0, έφερε τελικά την ήττα με 79-56.

Παρ’ όλα αυτά, το πρόσημο ήταν αναμφίβολα θετικό για την ομάδα της Χαλκίδας στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, κερδίζοντας εμπειρίες αλλά και δείχνοντας ικανότητα καθώς δύο φορές επέστρεψε στον αγώνα από μεγάλες διαφορές.

Με τρίποντο της Μαγκούτα ο Απόλλων προηγήθηκε με 5-6 για να ακολουθήσει ένα 15-0 των Εσπερίδων που έφερε μπροστά την ομάδα της Καλλιθέας με 20-6. Ο Απόλλων αντέδρασε και με ένα δικό του επιμέρους 3-14 μείωσε στο 10′ σε 23-20.

Στη β’ περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (29-26 στο 14′) με τις Εσπερίδες να κάνουν ένα νέο σερί με 15-0, αυτή τη φορά χωρίς απάντηση από πλευράς Απόλλωνα με το ημίχρονο να τελειώνει με 44-26.

Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλων εμφανίστηκε βελτιωμένος ελέγχοντας το ρυθμό, μείωσε σε 59-48 στο 30′ και σε 62-54 στο 32′ με τις Εσπερίδες να ανοίγουν τη διαφορά στο σκορ προς το φινάλε φτάνοντας στο τελικό 79-56.

Η Σαμαντά με 17 πόντους και η Κακαρά με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ οι δύο παίκτριες του Απόλλωνα που ξεχώρισαν στην στατιστική της αναμέτρησης.

Από τις Εσπερίδες η Βίγγα με 21 και η Σεγκούρα με 18 πόντους ήταν οι πρώτες σκόρερς, ενώ η Χλιαουτάκη είχε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Π.-Θεοδοσόπουλος-Τσαρδούλιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 44-26, 59-48, 79-56.