FEATUREDΠΑΙΔΩΝ

Final-8 παίδων: Ήττα στις λεπτομέρειες! Γ.Σ. Ιτέας-Ηράκλειο 54-61

Ο Γ.Σ. Ιτέας έφτασε κοντά στην πρώτη του νίκη στο τουρνουά, όμως δεν τα κατάφερε καθώς η αστοχία του και τα πολλά λάθη, έδωσαν τη δυνατότητα στο Ηράκλειο που έβαλε τα καθοριστικά σουτ, να φτάσει τελικά στη νίκη με 54-61.

Πλέον, η ομάδα του Μωραϊτη θα προσπαθήσει αύριο (22/6-09:00) για την 7η θέση στην Ελλάδα αντιμετωπίζοντας στον τελευταίο αγώνα του final-8 τον Πανσερραϊκό.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Γ.Σ. Ιτέας προηγήθηκε με τρίποντο του Ντινόπουλου με 16-9 στο 7′ ενώ με ένα ακόμα τρίποντο, αυτή τη φορά του Πετσινού που σημείωσε 10 πόντους στην α’ περίοδο, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-15.

Στη β’ περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην επίθεση με το Ηράκλειο να παίρνει οριακό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 26-27.

Στη γ’ περίοδο ο Γ.Σ. Ιτέας με τρίποντο του Ντινόπουλου ξέφυγε με 43-37 για να απαντήσει το Ηράκλειο με 5-0 και η γ’ περίοδος να τελειώσει με 43-42.

Με νέο τρίποντο του Βασιλάκη το Ηράκλειο προσπέρασε με 43-45, η ομάδα της Κρήτης διατήρησε το υπέρ της σκορ για να πάρει τελικά τη νίκη με 54-61.

Διαιτητές: Λυγούρας-Κονταξάκης-Σκρίνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 26-27, 43-42, 54-61.