Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Σε ανοδική τροχιά! ΓΑΣ Άμφισσας-Αλίαρτος 77-67

Ο ΓΑΣ Άμφισσας με την ψυχολογία στα ύψη μετά το διπλό στην Ιτέα πριν από μια εβδομάδα, προχώρησε σήμερα με μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά επί της Αλιάρτου με 77-67, αν και για 25′ τα βρήκε…σκούρα απέναντι στη μαχητική ομάδα του Σκαλτσά!

Κάπου εκεί, το 46-44 έγινε 58-44 με καθοριστικούς πόντους κυρίως από τον Κατσούλα και ο ΓΑΣ Άμφισσας έφτασε δικαίως στη νίκη με 77-67, που ήταν η 6η για φέτος, σε μια πολύ καλή σεζόν για την ομάδα της Φωκίδας.

Η Αλίαρτος έδειξε το καλό της πρόσωπο και ήταν άκρως ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε την περισσότερη ώρα και το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η ομάδα του Σκαλτσά προηγήθηκε με 14-18, με τον ΓΑΣ Άμφισσας προς το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει λύσεις κυρίως από την άμυνα για να κλείσει το πρώτο 20λεπτο, έστω και οριακά μπροστά στο σκορ με 40-38.

Στο β’ ημίχρονο η Αλίαρτος προσπέρασε με 40-42, αλλά από εκεί και πέρα πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι γηπεδούχοι.

Στο 46-44 η ομάδα του Γίδα έτρεξε ένα σερί 12-0 για να πάει το σκορ στο 58-44 και διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος έφτασε στην επικράτηση με 77-67 που την διατηρεί σε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κατσούλας ο οποίος πέτυχε 21 (3) πόντους και ακολούθησαν οι Μαμαρέλης με 15 (1) και Κυριακίδης με 13 (2) πόντους.

Για την Αλίαρτο ο Σκυριανός είχε 15 (1).

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Πετώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 40-38, 61-49, 77-67.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 4, Κυριακίδης 13 (2), Οικονόμου 7, Ξαγάρας 8, Κατσούλας 21 (3), Παπαθεοχάρης, Λούκας 6 (2), Λιαράκης 3 (1), Μαμαρέλης 15 (1), Κοντογιώργος.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 5 (1), Τζανόπουλος 3 (1), Τσέκος 10, Παπαποστόλου 9 (1), Τζαβαρίνης 2, Σκυριανός 15 (1), Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης 8, Σιδεράς, Βλαχογιάννης 1, Αρβανίτης 7, Πανδής 4.