FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Επιστροφή στις νίκες! Έσπερος Λαμίας-Νίκη Βόλου 82-71

Ο Έσπερος Λαμίας νίκησε τη Νίκη Βόλου με 82-71 αλλά και τα δικά του προβλήματα, επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών, πετυχαίνοντας μια νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας!

Οι Λαμιώτες είχαν να αντιμετωπίσουν σήμερα εκτός από μια πολύ καλή ομάδα και τα δικά τους προβλήματα που δεν ήταν και λίγα.

Ο κόουτς Γιάννης Σοφογιάννης ήταν στο σπίτι του καθότι άρρωστος με τον Νίκο Τσουκαλαδέλη να εκτελεί χρέη πρώτου προπονητή, ενώ ο Έσπερος είχε να δώσει επίσημο αγώνα εδώ και 20 μέρες, μια που είχαν αναβληθεί λόγω covid οι αγώνες με Ερμή Σχηματαρίου και Ιωάννινα!

Ο Έσπερος όμως ήταν σε πολύ καλή κατάσταση τηρουμένων και των δυσκολιών, έχοντας από την αρχή το πάνω χέρι στο ματς.

Προηγήθηκε με 20-9 και 23-18 στο 10′ ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας διαφορά 10 πόντων (42-32).

Στο β’ ημίχρονο ο Έσπερος έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, διατήρησε προβάδισμα ασφαλείας και έφτασε δίκαια και σχετικά άνετα στη νίκη με τελικό σκορ 82-71, κάνοντας το 2/2 φέτος απέναντι στην ομάδα του Βόλου!

Από τον Έσπερο που ευστόχησε σε 14 τρίποντα, ο Φύκας έκανε όπως και στον πρώτο γύρο ένα πολύ καλό ματς απέναντι στη Νίκη Βόλου, πετυχαίνοντας σήμερα 19 (4) πόντους.

Από τη Νίκη Βόλου πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουτίνας, επίσης με 19 (4) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παζώλης-Καρακώστας-Γεωργούλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 42-32, 62-50, 82-71.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Τσουκαλαδέλης-Σοφογιάννης Μ.): Ρούζιος 9 (3), Λάππας 15 (1),Τσεσμετζίδης 11 (3), Φύκας 19 (4), Πάππος 10 (1), Μπακόλιας, Τεπετίδης 2, Νέστορας, Παπαργυρόπουλος 11 (1), Μαγγελάκης, Αργύρης 5 (1), Παπασπύρος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 3, Μπουρδάνος 2, Ζησόπουλος, Κουτίνας 19 (4), Μπουσκολίτας, Δελετζές, Καλλές 11, Σαριμπαλίδης 12 (3), Σπανόπουλος 2, Λόλας 18, Σούλης, Ξενιτίδης 4.