FEATURED ΚΥΠΕΛΛΟ

Κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ: ΑΓΕ Χαλκίδας-Απόλλων Χαλκίδας 73-64

Η ΑΓΕ Χαλκίδας πήρε τη νίκη πρόκριση στο ντέρμπι της Χαλκίδας κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 73-64, σε ένα καλό ματς που κράτησε το ενδιαφέρον όσο αφορά την εξέλιξη του, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Μετά το πρώτο 10λεπτο που ο Απόλλων προηγήθηκε με 17-21, η ΑΓΕΧ ανέκαμψε, ξέφυγε ακόμα και με 12 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο με 39-33.

Στη γ’ περίοδο ο Απόλλων κατάφερε να επιστρέψει στο ματς ισοφαρίζοντας σε 46-46, όμως η ΑΓΕΧ με επιμέρους σκορ 16-5 προηγήθηκε με 62-51 λίγο πριν το τέλος της γ’ περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Απόλλων πλησίασε μέχρι τους 4 πόντους (64-60), αλλά ένα καθοριστικό τρίποντο του Στεφάνου που διαμόρφωσε το 69-60, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ΑΓΕΧ που επικράτησε τελικά με 73-64.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Μασλατζίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 39-33, 62-53, 73-64.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Πανούσης-Βελισσαράκος): Χαλάτσης 7 (1), Στεφάνου 21 (6), Καζάνας 14 (1), Κατσαρός 3 (1), Τζάνος, Ντεμένσκι, Κοφίτσας 2, Περσίδης 22 (1), Δάβρης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκτσής, Αλεξάνδρου, Βλάχος 22 (3), Ζορμπάνος, Κατσούλας 18 (1), Αργυρίου 6 (2), Σταματίου, Τσιριμώκος 2, Κωνσταντίνου 12 (1), Αποστολάτος 2, Δενδρινός 2.

• Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.