Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με…κεκτημένη ταχύτητα! Απόλλων Λιβαδειάς-Τελεθριακός 64-72

Με…κεκτημένη ταχύτητα από το τέλος της προηγούμενης σεζόν μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Τελεθριακός, που ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα, επικρατώντας μέσα στη Λιβαδειά του Απόλλωνα με 64-72!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αλλά και εμπειρία απέναντι στη νεανική ομάδα της Βοιωτίας, καταφέρνοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια να έχουν τον έλεγχο του αγώνα.

Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στις αρχές της δ’ περιόδου, όταν ο Τελεθριακός κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με διαφορά 18 πόντων (48-66) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 64-72.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με 6-2 στην αρχή αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα με ένα επιμέρους σκορ 2-10 για να προσπεράσουν στο σκορ με 8-12. Ο Τερματζίδης με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου 10λεπτου ισοφάρισε σε 16-16, με τον Τελεθριακό να παίρνει στη συνέχεια το προβάδισμα με 18-23 και 26-29 για να τελειώσει το ημίχρονο με 31-37.

Στη γ΄ περίοδο ο Τελεθριακός έβαλε τις βάσεις για την εκτός έδρας νίκη ξεφεύγοντας με 45-53 για να εδραιώσει την επικράτηση του στη συνέχεια όταν ξέφυγε με 48-66 για να επικρατήσει με 64-72.

Από τον Απόλλωνα που απουσίαζαν ο Καραδόπουλος και ο τραυματίας Ματζιώρης, ο Ψιλόπουλος πέτυχε 25 πόντους.

Από τον Τελεθριακό που είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Νέστορας πέτυχε 15 πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 31-37, 45-53, 64-72.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ταμπίτσικας): Ψιλόπουλος 25 (1), Κωτσαδάμ Λ. 5 (1), Θανέλλας 2, Τερματζίδης 12 (1), Κωτσαδάμ Λ.Α. 11 (1), Κυριάκου 6, Κρίκος, Πιπινής, Κεράστας, Δεδούσης, Γαβαλάς, Σαρίδης.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 12, Αντωνόπουλος 10 (2), Κολοβός 10 (2), Τσιτούμης, Παπανικολάου, Σαμπάνης 7, Λούκας 3 (1), Κασσίκος, Μαρουλάς 13 (3), Ματάκιας 2, Νέστορας 15.