B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED Β ΕΣΚΑΣΕ Α ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΒΑ-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 85-79 (2η παρ.)

Στο ματς της χρονιάς που έγινε στο ΔΑΚ Χαλκίδας το βράδυ του Σαββάτου η ΧΒΑ επικράτησε της ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 85-79 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην 2η παράταση και τα είχε κυριολεκτικά όλα!

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-8, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους προσπερνώντας με 17-12 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου.

Η ΧΒΑ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων της και ανέβασε τη διαφορά στο +14 στο ημίχρονο (34-20). Ίδιο σκηνικό και στην γ’ περίοδο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-32 στο 28′ και την ΑΕΕΠ να ροκανίζει τη διαφορά στο 30′ (44-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας τους, έφεραν το ματς στο 46-45 και με καλάθι του Σβώλου, πέρασαν μπροστά με 46-47 στο 32′. Μάλιστα έφτασαν και στο +5 (46-51) στο 34′.

Η ΧΒΑ πλησίασε και με 2/2 βολές του Θαλασσινού έκανε το 59-59. Ο Χατζηστάμου έκανε το 61-59 και ο Τσάλας με δίποντο έκανε το 61-61 που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας που αγωνίστηκε χωρίς τους Δεμερτζή-Καπετάνιο στην παράταση καθώς είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ, ισοφάρισε με buzzer beater τρίποντο του Τσάλα με 71-71 και το ματς οδηγήθηκε σε 2η παράταση.

Εκεί, αποβλήθηκε ο Τσάλας, με την ΑΕΕΠ να προσπερνά εκ νέου στο σκορ με 76-78.  Ο Νασάκης κέρδισε φάουλ, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση, οι διαιτητές χρέωσαν με μία τεχνική ποινή τον Μιχαήλ και ντισκαλιφιέ στον Μήτσιου, με την ΧΒΑ να ευστοχεί σε 4/5 βολές και να περνά μπροστά με 80-78.

Ο Μερδίτης με 1/2 βολές έκανε το 80-79 με την ΧΒΑ να βρίσκει σκορ ξανά με 2/2 βολές του Νασάκη, να κάνει το 82-79, για να διαμορφωθεί με βολές το τελικό 85-79.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Οικονόμου (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 34-20, 44-35, 61-61 (κανονική διάρκεια), 71-71 (1η παράταση), 85-79 (Τελικό).

ΧΒΑ (Κουτσογιάννης): Κατσίκι, Κουτσογιάννης 2, Κριτσιμάς, Χατζηϊωάννου 10 (1), Αποστόλου 3, Αποσκίτης 10 (1), Χατζηστάμου 12 (1), Θαλασσινός 21, Δούκας, Μαρκάκης, Νασάκης 25 (1), Κόφφας 2.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Μήτσιου): Δεμερτζής 19 (3), Καπετάνιος 7 (1), Τερτίπης, Σαββίδης 5 (1), Σβώλος 24 (3), Τσάλας 14 (4), Πολυκαρπίδης, Σιδέρης, Μερδίτης 9 (2), Σπανός, Καρράς 1, Μπέλλος.