Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη στο ντέρμπι και κορυφή! ΑΓΕ Χαλκίδας-Α.Ε. Καρύστου 84-76

Η ΑΓΕ Χαλκίδας κάνει πολύ καλή πορεία φέτος φτάνοντας ήδη το 3/3 στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας σήμερα στο ντέρμπι της αγωνιστικής το Α.Ε. Καρύστου με 84-76, σε ένα αγώνα με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ και με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στο κρίσιμο και καθοριστικό τελευταίο 10λεπτο όταν κρίθηκαν τα πάντα!

Η ΑΓΕΧ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, στόχευσε χαμηλά στο καλάθι και με 6 πόντους από τους ψηλούς της προηγήθηκε με 6-0 και 12-3 στο 5′ για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +11 (26-15).

Στη β’ περίοδο η Κάρυστος ήταν καλύτερη και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα, να πάρει το προβάδισμα με 28-31 και να κλείσει το ημίχρονο με 35-40.

Στη γ’ περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (59-60 και 61-65 στο 30′), με την ΑΓΕΧ να κάνει τη μεγάλη αντεπίθεση μετά το 35΄όταν στο 69-72 απάντησε με τρίποντο του Στεφάνου για το 76-72, ενώ με δύο βολές του Καζάνα το 78-72 έβαλε τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε με τελικό σκορ 84-76.

Από την ΑΓΕ Χαλκίδας που αγωνίστηκε στο τελευταίο 3λεπτο χωρίς τους ψηλούς Περσίδη και Δάβρη λόγω 5 φάουλ, ο Στεφάνου ήταν κομβικός με 24 πόντους, όλους με τρίποντα (8), ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Περσίδης.