FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τρίποντη…ραψωδία και 3/3! Τελεθριακός-Λοκρός 79-72

Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ για τον Τελεθριακό, που έκανε το 3/3 διατηρώντας το αήττητο, καθώς επικράτησε στην έδρα του, του επίσης αήττητου μέχρι σήμερα Λοκρού Αταλάντης, με σκορ 79-72.

Ματς με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ και με αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν, αλλά και με…ραψωδία τριπόντων από πλευράς γηπεδούχων, που βρήκαν 13 φορές το στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου, προεξάρχοντος του Γιάννη Λούκα που σημείωσε 6 τρίποντα!

Ο Τελεθριακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-2 στο 3′ αλλά ο Λοκρός με λύσεις στην επίθεση στο β’ μισό της α’ περιόδου έκλεισε το 10λεπτο μπροστά με 16-20.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 21-28 και 31-38 με τρία τρίποντα του Άγγ. Μάτο, με τον Τελεθριακό να απαντάει με το…ίδιο νόμισμα και με δύο τρίποντα του Λούκα και ένα του Σαμπάνη και ένα μικρό σερί 5-0 προς το τέλος του ημιχρόνου, να μειώνει στο καλάθι (36-38).

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με 49-42 και 59-55 έχοντα στο τρίτο 10λεπτο 5 εύστοχα τρίποντα!

Στο τελευταίο και καθοριστικό 10λεπτο, ο Λούκας βρήκε άλλες 3 φορές το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, δίνοντας αέρα νίκης στην ομάδα του που ξέφυγε με 67-55 και 75-64 για να επικρατήσει τελικά με 79-72!

Διαιτητές: Μαμασούκα-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 36-38, 59-55, 79-72.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 2, Αντωνόπουλος 13 (1), Κολοβός 13 (1), Τσιτούμης 2, Σαμπάνης 9 (3), Λούκας 18 (6), Κασσίκος, Μαρούλας 4, Ματάκιας, Νέστορας 18 (2), Ιωαννίδης.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος Αν.): Θεοφανόπουλος 6, Ιωάννου, Ανέστης 6, Γεραγγελής, Πάσσας 31, Θεοδώρου, Μπόλματης 5 (1), Μάτος Αν. 7 (1), Μάτος Αγγ. 17 (4).