FEATURED Α2

Κύπελλο Ελλάδας: Το πάλεψε μέχρι τέλους! Μύκονος-Έσπερος My KTEO Λαμίας 78-74

Ο Έσπερος My KTEO Λαμίας έφτασε πολύ κοντά να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη και την πρόκριση επί της ισχυρής Μυκόνου, αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες γνωρίζοντας την ήττα με 78-74, αλλά στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση, πως είναι ισχυρός και μπορεί να κοντράρει οποιοδήποτε αντίπαλο!

Η ομάδα του Σοφογιάννη, με την οποία αγωνίστηκε μόλις για 4′ ο Τζόρτζεβιτς, ήταν από την αρχή μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, με το πρώτο μέρος να τελειώνει με 39-37 και το σκορ στο 30′ να είναι στον πόντο (56-55).

Η Μύκονος φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα όταν ξέφυγε για πρώτη και τελευταία φορά στο σκορ με 65-57 στο 34′ αλλά ο Έσπερος κατάφερε να επιστρέψει και να μειώσει σε 71-70 στο τελευταίο λεπτό!

Είχε μάλιστα την επίθεση και την ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά στο ντράϊβ του Πολυτάρχου η μπάλα κόλλησε ”σφήνωσε” στο καλάθι και η κατοχή δόθηκε στους γηπεδούχους, που ευστοχώντας στις βολές έφτασαν τελικά στη νίκη-πρόκριση με 74-70.

Διαιτητές: Τηγάνης-Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 39-37, 56-55, 78-74.