Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Καθάρισε στο τρίτο 10λεπτο! Α.Ε. Καρύστου-Απόλλων Χαλκίδας 91-80

Νέα νίκη για το Α.Ε. Καρύστου, αυτή τη φορά στην έδρα του επί του Απόλλωνα Χαλκίδας με 91-80, σε ένα ματς που παρουσίασε ενδιαφέρον και που μέχρι το 25′ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ!

Από εκεί και πέρα όμως η ομάδα του Δημητρίου επέβαλε το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε εκτός των άλλων την κούραση των φιλοξενούμενων, με τους οποίους αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθέντας Χρ. Περσίδης αλλά που έπαιξαν χωρίς τους Τσιριμώκο, Κωνσταντίνου, Δενδρινό και Σταματίου, με αποτέλεσμα με ένα επιμέρους 19-2 να ξεφύγουν από το 49-55 του 24′ στο 68-55 του  30′ 68-55 για να αποκτήσει το τελευταίο 10λεπτο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Απόλλων ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με το…καλησπέρα προηγήθηκε με 0-8. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά για να μειώσουν στο 10λεπτο σε 19-21.

Ίδιο σκηνικό και στη β’ περίοδο, με τους φιλοξενούμενους με ένα επιμέρους σκορ 5-12 να προηγούνται στο 13′ με 24-33 και 36-45 στο 17′ για να απαντήσει η Κάρυστος με ένα δικό της 7-0 για το 43-45 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 24′ ο Απόλλων ξέφυγε με +6 (49-55), με την Κάρυστο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 27′ με 56-55 με ένα δικό της 7-0, για να διευρύνει το προβάδισμα και να κλείσει το τρίτο 10λεπτο με 68-57.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 24 πόντους (83-59), για να μειώσει προς τομ τέλος ο Απόλλων με το 91-80 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 43-45, 68-57, 91-80.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Μεσίνι 9 (1), Καλούδης Ν. 6 (1), Κακαβάς 2, Παρασκευόπουλος 16 (4), Καλύβας Γ., Κατσόγιαννης 10 (2), Ροδολάκης 4, Φρουσκλιάς 32 (2), Τσιάκος 12.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκτσής, Αλεξάνδρου 3 (1), Ζορμπάνος 2, Κατσούλας 14 (1), Αργυρίου 30 (7), Πηγαϊδούλης, Αποστολάτος 2, Περσίδης Χρ. 10 (1), Βλάχος 19 (5).