B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED Β ΕΣΚΑΣΕ Β ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Αναγέννηση Λαμίας-Αλίαρτος 84-87

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Αλίαρτο που πέρασε νικηφόρα από το ”Χαλκιοπούλειο” κερδίζοντας σε ένα αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες την Αναγέννηση Λαμίας με 84-87!

Οι φιλοξενούμενοι, που διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ισοφαρίστηκαν σε 84-84 από την Αναγέννηση που αγωνίστηκε χωρίς τον Βασίλη Κουμπούρα και με τον Στολγίκοβιτς να αγωνίζεται για ένα ημίχρονο, με τον Διαμαντή να πετυχαίνει τρίποντο στα 8” για τη λήξη και τον Γιάννη Μητρόπουλο να βάζει τη σφραγίδα του στο τέλος, όταν στο 1” για τη λήξη με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 84-87 υπέρ της Αλιάρτου!

Στο 15΄το σκορ ήταν 34-35 με την Αλίαρτο προς το τέλος του πρώτου μέρους να ξεφεύγει με 45-52.

Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 56-64, ενώ έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +5 (67-72).

Στο 35′ η Αλίαρτος διατήρησε το προβάδισμα του +5 (73-78), για να γίνει το ματς στο τέλος ντέρμπι και όλα να κριθούν στις λεπτομέρειες.

Στα τελευταία 8” ο Διαμαντής με τρίποντο ισοφάρισε σε 84-84 και με 1” για τη λήξη ο Μητρόπουλος μετά από ασίστ του Σκουρτανιώτη, με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε με buzzer beater το τελικό 84-87 δίνοντας τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην ομάδα του!

Διαιτητές: Ζάχος-Πανουργιά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 45-52, 67-72, 84-87.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Κουμπούρας Δ. 7 (1), Στογίλκοβιτς 9 (1), Αγγελής, Διαμαντής 15 (5), Αλεξόπουλος, Μαρκέλος, Γαλανός, Τσιαπράζης 18 (4), Βαλασίδης 6, Ιωαννίδης, Κοντολάτος 29 (4).

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Βλαχογιάννης): Μπεζαϊτης, Τζανόπουλος Ε., Τζαβαρίνης 12, Σκουρτανιώτης 13 (3), Λάζαρης 13, Τσέκος 24 (3), Μητρόπουλος 25 (4), Λάζαρης Νικ.