Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με καλάθι του Κολοβού στα 5” για τη λήξη! Τελεθριακός-ΓΑΣ Άμφισσας 61-59

Ο πρώτος αγώνας του 2024 για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ είχε σασπένς, ανατροπή στο σκορ και νίκη του Τελεθριακού, που μπήκε με το δεξί στο νέο έτος κερδίζοντας στην έδρα του τον ΓΑΣ Άμφισσας με 61-59!

Ο αγώνας κρίθηκε στα 5” για τη λήξη με προσωπική ενέργεια του Κολοβού που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σε ένα αγώνα που οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 30′ αλλά η ομάδα της Ιστιαίας με αποθέματα δυνάμεων στο τέλος, γύρισε το ματς καταφέρνοντας στο τέλος να πάρει μια πολύτιμη νίκη!

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο 10λεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18. Ο ΓΑΣ Άμφισσας στη συνέχεια βρήκε λύσεις κυρίως από την περιφέρεια με τον Μαμαρέλη, πήρε το προβάδισμα στο σκορ για να ξεφύγει με 20-36 και 23-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη γ’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού για να προηγηθούν στο 30′ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα με 39-49.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Τελεθριακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς για να ”ροκανίσει” τη διαφορά με πόντους κυρίως από τους Αντωνόπουλο και Σαμπάνη και ο αγώνας να μετατραπεί σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το 39-49 έγινε γρήγορα 45-49, με τον Παπαθεοχάρη με τρίποντο να δίνει ”ανάσα” στους φιλοξενούμενους (45-52). Γρήγορα όμως και πάλι ο Τελεθριακός επέστρεψε για να μειώσει στον πόντο με καλάθι του Αντωνόπουλου μετά από κλέψιμο (51-52) και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 53-52 στο 35′!

Μετά το 55-52 με καλάθι του Νέστορα, ο ΓΑΣ Άμφισσας απάντησε με ένα 0-4 με προσωπικούς πόντους του Μαμαρέλη για το 55-56 υπέρ του, ο Οικονόμου με 1/2 βολές έγραψε το 55-57 και ο Αντωνόπουλος ισοφάρισε στο 1:30 για τη λήξη σε 57-57.

Ο Τελεθριακός έβγαλε την άμυνα και ο Σεϊντίνι στα 44” για τη λήξη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 59-57.

Στα 27” ο Μαμαρέλης με 2/2 βολές ισοφάρισε για την Άμφισσα σε 59-59, για να πετύχει στα 5” για τη λήξη ο Κολοβός με ντράιβ το καλάθι της νίκης για την ομάδα της Ιστιαίας (61-59)!

Διαιτητές: Χαϊνά-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 23-36, 39-49, 61-59.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 2, Αντωνόπουλος 15 (3), Κολοβός 14 (1), Τσιτούμης, Παπανικολάου, Σαμπάνης 13, Φραγκούλης, Μαρούλας 2, Ματάκιας 2, Νέστορας 13 (1).

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Οικονόμου 3, Μαμαρέλης Αν., Κοκολόγος, Παπαθεοχάρης 3 (1), Βούρκας 10, Μοσχόπουλος 11, Μαμαρέλης 26 (4), Μαγγελάκης 6 (2), Ντάουτι.