Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στην τετράδα! Πρωτέας Σχηματαρίου-Απόλλων Χαλκίδας 76-62

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πέτυχε την 6η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ κερδίζοντας τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 76-62 και με το σημερινό αποτέλεσμα μπήκε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, έχοντας μια πολύ καλή παρουσία!

Ο Απόλλων από την πλευρά του έκλεισε τον πρώτο γύρο (την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου έχει ρεπό) με θετικό πρόσημο παρά το γεγονός ότι γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα, έχοντας όμως εξασφαλίσει ήδη τον αρχικό στόχο της παραμονής.

Πόντο-πόντο το ματς στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 8-8 στο 5′ και 17-17 στο 9′ με τον Πρωτέα να κλείνει μπροστά το πρώτο 10λεπτο με 20-17.

Διαφορετική η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να περιορίζουν την επιθετική δράση του Απόλλωνα για να ξεφύγουν στο σκορ με 37-21 στο 15′ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 20-4.

Το ημίχρονο τελείωσε με 50-28 με τον Πρωτέα χάρη σε αυτό το β’ 10λεπτο να ”κλειδώνει” από νωρίς τη νίκη, η οποία ήρθε τελικά με 76-62, με τον Απόλλωνα να καταφέρνει προσωρινά να μειώσει στους 12 πόντους (67-55 στο 37′) από τους 21 (64-43 στο 30΄).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Χαντζής με 23 (1) πόντους και από τον Απόλλωνα Χαλκίδας ο Αποστολάτος με 18 (1) πόντους.

Διαιτητές: Νικολιάς-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 50-28, 64-43, 76-62.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κούτρας Π 8., Κουμαρτζάκης 2, Χατζηστάμου 3, Τζίνης, Χαντζής Κ. 23 (1), Πανταζής 11 (1), Λουλακάς 14 (2), Βλαχάκης 6 (2), Σουλινάρης 7, Γιαννίτσας, Μακαριάδης, Στεφάνου 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκτσής, Αλεξάνδρου, Ζορμπάνος 2, Κατσούλας 9, Αργυρίου 3 (1), Πηγαϊδούλης, Τσιριμώκος, Κωνσταντίνου 2, Αποστολάτος 18 (1), Περσίδης 13 (1), Βλάχος 15 (3).