FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Αήττητος στην έδρα του! Σύλλας-Πρωτέας Σχηματαρίου 86-73

Ο Σύλλας διατήρησε το αήττητο στην έδρα του κερδίζοντας με 86-73 τον Πρωτέα Σχηματαρίου κάνοντας παράλληλα και το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια σε ενδεχόμενη διασταύρωση στα playoffs και πλέον μετά το ρεπό της επόμενης αγωνιστικής, περιμένει στην Αιδηψό τον Κάδμο για τον αγώνα που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πορεία του πρωταθλήματος αλλά και αν θα υπάρξουν τελικά playoffs!

Στο σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν μετά τη β’ περίοδο να επιβάλουν το ρυθμό τους και να φτάσουν δίκαια στη νίκη απέναντι στον νεανικό Πρωτέα που ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, αλλά δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό.

Ο Πρωτέας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 0-5 και 5-14 με τρίποντο του Χαντζή, ενώ με ένα ακόμα τρίποντο αυτή τη φορά του Γεωργουσόπουλου ο Πρωτέας προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (10-20).

Στο 13-23 των φιλοξενούμενων, ο Σύλλας απάντησε με ένα δικό του 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου 10λεπτου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 23-23.

Στο β’ 10λεπτο ο Πρωτέας δεν έβρισκε με την ίδια συχνότητα το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, ο Σύλλας προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 27-25 και έκτοτε διεύρυνε τη διαφορά για να φτάσει στο 45-34 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη γ’ περίοδο ο Σύλλας σταθεροποίησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ξέφυγε ακόμα και και με +17 (62-45), για να κλείσει το τρίτο 10λεπτο μπροστά στο σκορ με 66-53.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, έφτασαν δύο φορές και στο +20 για να επικρατήσουν τελικά με 86-73.

Από τον Σύλλα που ευστόχησε σε 14 τρίποντα, ο Δοξάκης πέτυχε 18 (5) πόντους, ενώ από τον Πρωτέα ο Χαντζής σημείωσε 32 (5) πόντους.

Διαιτητές: Ζαφείρη-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 45-34, 66-53, 86-73.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης): Φύκας Φ. 2, Δοξάκης 18 (5), Δέδες 10 (1), Αγγελόπουλος 14 (2), Κόκκαλης 4, Τριάντης, Φύκας Π. 9 (2), Ψυλέας 12 (4), Χράπαλος, Καβουσανάκης, Κιαπέκος 2, Παπαργυρόπουλος 15.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χατζηστάμου 5 (1), Χαντζής Γ., Χαντζής Κ. 32 (5), Πανταζής 11 (1), Λουλακάς 11 (1), Βλαχάκης, Σουλινάρης 6, Μακαριάδης 2, Γεωργουσόπουλος 6 (1).