Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι! Γ.Σ. Ιτέας-ΓΑΣ Άμφισσας 54-41

Στο ανακαινισμένο και κατάμεστο κλειστό της Ιτέας, η ομάδα του Μωραΐτη με πολύ καλή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο πήρε διαφορά στο σκορ και έφτασε δίκαια στη νίκη απέναντι στον ΓΑΣ Άμφισσας με 54-41, κάνοντας το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια!

Ο αγώνας όπως φαίνεται και από τελικό σκορ δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (25-23).

Ο Γ.Σ. Ιτέας ήταν κυρίαρχος στο β’ ημίχρονο, κράτησε την Άμφισσα πολύ χαμηλά στην επίθεση, πήρε διαφορά στο σκορ (35-23 στο 24′ και 45-30 στο 30′), ξεφεύγοντας ακόμα και με 17 πόντους, για να φτάσει δίκαια στην τελική επικράτηση με 54-41.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες, με τον Μολέ να απουσιάζει για τους γηπεδούχους και τον Μαμαρέλη για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-7, 25-23, 45-30, 54-41.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 11 (3), Λεοντίου, Παπαδημητρίου 2, Μαναίος, Πετσινός 9, Γεωργαντάς 17, Παναγιωτόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Κουτρολίκος 2, Σταύρου 13 (2), Βίλλιας, Ντινόπουλος.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Λιαράκης 4, Τσικνής, Οικονόμου 7, Κοκολόγος, Καραπλής, Βούρκας 19, Μοσχόπουλος 8, Τσικογιαννόπουλος, Παπαθεοχάρης 2, Μαγγελάκης 1.