FEATURED Α2

Α2: Δεν βρήκε λύσεις στην άμυνα! Μεγαρίδα-Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας 99-81

Ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας προσπάθησε να βάλει δύσκολα στη Μεγαρίδα, αλλά η ευστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια, απ’ όπου σκόραραν 14/25 τρίποντα, ήταν αρκετή για να τους δώσει μια εύκολη νίκη με το ευρύ 99-81.

Η ομάδα του Σοφογιάννη δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην άμυνα της και με 99 πόντους παθητικό ήταν αδύνατο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απέναντι σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος.

Η Μεγαρίδα μετά το 19-14 στο 7′ βρήκε λύσεις ιδίως από την περιφέρεια, άνοιξε τη διαφορά και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11 (28-17).

Αντίστοιχο το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους και στο 2ο 10λεπτο, καθώς με 2/2 τρίποντα προηγήθηκαν με 34-19 και 40-25 στο 16′, με τον Έσπερο να ανεβάζει την απόδοσή του, να απαντάει με ένα επιμέρους 0-7 μειώνοντας σε 40-32, με τη Μεγαρίδα με ένα δικό της 5-0 στο τέλος της γ’ περιόδου να κάνει το 47-34.

Στο τρίτο 10λεπτο η Μεγαρίδα προηγήθηκε ακόμα και με +18 πόντους (69-51), ο Έσπερος αντέδρασε μειώνοντας σε 69-57, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 99-81.

Διαιτητές: Μαρτινάκος-Τσαχάκης-Τζίμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 47-34, 69-57, 99-81.