FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Φουλ για άνοδο! Εθνικός Λιβαδειάς-Αίολος Αγυιάς 86-65

Ο Εθνικός Λιβαδειάς έκανε ένα ακόμα βήμα για την άνοδο στην Elite League, πέτυχε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής αυτή τη φορά απέναντι στον Αίολο Αγυιάς με 86-65 και είναι μια αγωνιστική πριν το φινάλε πολύ κοντά στο μεγάλο στόχο της εισόδου στο β’ γύρο των playoffs με το πλεονέκτημα της έδρας!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός είχε την πρωτοπορία στο σκορ χωρίς όμως να πάρει διαφορά ασφαλείας. Προηγήθηκε με 17-15 στο 10′ και 40-34 στο ημίχρονο, με τη διαφορά να γίνεται στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, όταν οι παίκτες του Μάρκου με ένα επιμέρους σκορ 11-0 ξέφυγαν με 51-34 στο 24′ με τη γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται με 61-52.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και κατάφεραν να ξαναμπούν στον αγώνα μειώνοντας στο 34′ σε 63-60, αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Εθνικός με καθοριστικούς πόντους των Καρακατσάνη, Μαυροκεφαλίδη και Γαρμπή, πήρε εκ νέου διαφορά ασφαλείας και αυτή τη φορά δεν την ξαναέχασε, με την ομάδα της Βοιωτίας να φτάνει στη νίκη με 86-65!

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χρ.-Αντωνιάδης-Χριστοδουλάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 40-34, 61-52, 86-65.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Γαρμπής 11 (1), Πολυτάρχου 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 28 (4), Δημητριάδης 21 (3), Καρακατσάνης 7, Μαράντος 7 (1), Ματζιώρης 3, Κόλλιας, Σιδέρης 2, Ντάλλης.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου): Φραντζής 19 (3), Χατζόπουλος 6, Νιφόρας 4, Παπαφωτίου 10 (2), Κολσούζογλου 7, Θανόπουλος 12 (2), Χριστόπουλος 5, Παπανδρεόπουλος 2, Αλαφοδήμος, Μηλιτσόπουλος, Κέκερης.