FEATURED ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Σχολικοί: Σπουδαία νίκη-πρόκριση, πλησιάζει στο final-4! 7ο ΓΕΛ Λάρισας-2ο ΓΕΛ Χαλκίδας 62-70

Σπουδαία νίκη-πρόκριση για το 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας που νίκησε εκτός έδρας σε νοκ-άουτ αγώνα το 7ο ΓΕΛ Λάρισας με 62-70, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στο final-4 του Πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος!

Πλέον, χρειάζονται δύο ακόμα βήματα, στις 18-19 Απριλίου απέναντι στους αντίστοιχους πρωταθλητές Κρήτης και Πελοποννήσου, στο ουδέτερο του Κερατσινίου!

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Αγ. Θωμά στη Λάρισα, το 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας πήρε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει και διαφορά ασφαλείας.

Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 30-35 και στο τέλος του τρίτου 8λέπτου το σκορ ήταν 48-51, με το 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας να έχει ήδη φορτωμένους με 3 φάουλ (στους σχολικούς αποβάλλονται στα 4) τους Χαντζή, Κούτρα, Χαλάτση και Τσάλα!

Στο τελευταίο 8λεπτο αποβλήθηκε ο Κούτρας με 4 φάουλ, με το σχολείο της Λάρισας να μειώνει σε 52-53. Εκεί όμως με 2/2 τρίποντα από τους Τσάλα και Χαντζή το 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας ξέφυγε με 52-59 και με ένα καλάθι του Κουταλιανού και βολές του Χαντζή από αντιαθλητικό φάουλ του Μπόρση το σχολείο της Χαλκίδας έφτασε στο +11 (52-63) για να επικρατήσει τελικά με 62-70, παίρνοντας σπουδαία νίκη-πρόκριση!

Πρώτος σκόρερ από το 7ο ΓΕΛ Λάρισας ο Κ. Μπόρσης που στο παρελθόν έχει αγωνιστεί σε Πρωτέα και Ερμή Σχηματαρίου με 29 πόντους και τον ακολούθησε ο Παπαναστασίου με 21 (4).

Από το 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας ο Χαλάτσης σημείωσε 31 πόντους και ο Χαντζής 23 (3).

Διαιτητές: Ζαφείρη-Ράμμος.

Κριτές: Πέτσου-Φαρμακιώτη-Παπαδημητρίου.

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 17-21, 30-35, 48-51, 62-70.

7ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σαμαρά-Σβάρνας): Παπατζίτζες, Γκέκας, Παπαναστασίου 21 (4), Νάστος, Μπόρσης 29 (1), Λάτσιος, Σάκαλης, Ραζακιάς 5, Δημόπουλος, Κωστάκης 5 (1), Τζβέρκος 2.

2ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τσάλας-Χαντζής): Κουταλιανός 3, Χαλάτσης 31 (1), Τσάλας 3 (1), Λιάκος, Μπέλλος, Στέργιος, Χαντζής 23 (3), Κούτρας Π. 10, Μαρίνος, Μπόλκας, Βλασσόπουλος, Χαλδούπης.