FEATURED Α2

Α2 Elite League: Μεγάλη νίκη! Στα play in με Λευκάδα! Πανερυθραϊκός-Ερμής Σχηματαρίου 82-88

Ο Ερμής Σχηματαρίου πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα του Πανερυθραϊκού με 82-88, πέρασε στα play in όπου θα αντιμετωπίσει τη Δόξα Λευκάδας (Τετάρτη 10/4 στο Σχηματάρι) και στο βάθος αν όλα εξελιχθούν θετικά, θα βρεθεί αντιμέτωπος με την Ελευθερούπολη με το σκορ σε αυτή τη σειρά να ξεκινάει από το 1-1 (στις 3 νίκες).

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες από την αρχή του αγώνα, με τον Αθηναίου με τρίποντο να δίνει αέρα 5 πόντων στον Πανερυθραϊκό στο 10′ (27-22).

Στη β’ περίοδο με τον Σαμοντούροβ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (36-27), αλλά ο Ερμής ήταν εκεί, για να επιστρέψει, να ισοφαρίσει σε 40-40, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 42-40.

Στη γ’ περίοδο ο Ερμής με 2/2 τρίποντα των Γρίβα και Γερομιχαλού προηγήθηκε με 42-46, με το 63-65 να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Το ξεκίνημα στη δ’ περίοδο ήταν ιδανικό για τον Ερμή, που με 2 τρίποντα από Γραβά και Μητσιμπόνα ξέφυγε με +8 (63-71), ενώ ο Γερομιχαλός στο 2:50 έδωσε αέρα 4 πόντων στον Ερμή (80-84) που πήρε τελικά μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 82-88!

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσώνος-Καλογερόπουλος Φ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 42-40, 63-65, 82-88.