B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAYOFFS: Βήμα ανόδου! ΓΑΣ Βασιλικού-Άρης Αμφίκλειας 89-64

Πρώτη νίκη στα playoffs και βήμα ανόδου για τον ΓΑΣ Βασιλικού που επικράτησε του Άρη Αμφίκλειας με 89-64, παίρνοντας εκτός των άλλων και μια σημαντική διαφορά (25 πόντοι) για παν ενδεχόμενο.

Η ομάδα του Αναστασίου βρήκε πάλι τα επιθετικά της στάνταρ μετά τον αγώνα της πρεμιέρας που ήταν άστοχη, έχοντας από την αρχή του αγώνα ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη.

Με δύο τρίποντα του Π. Κικίδη και συνεχόμενους πόντους του Αγγ. Πρίφτι, ο ΓΑΣ Βασιλικού προηγήθηκε με 24-14 στο 10′.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 (43-34), ενώ στη γ’ περίοδο η διαφορά έπαιζε από 9-14 πόντους με τον Χαρατσή να προσπαθεί να κρατήσει τον Άρη μέσα στον αγώνα και το σκορ στο 63-54.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι…πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους σκορ 26-12 έφτασαν στη νίκη με 89-64.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Ντάνος.

Κριτές: Γεωργίου-Παντελή-Κατρακάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 43-34, 63-52, 89-64.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου-Βάθης): Τσαλκιτζής 21 (4), Μπασινάς, Πρίφτι Αγγ. 17 (1), Πρίφτι Αν. 1, Καπετάνιος, Αγγελέτος 3, Παπανικολάου 17 (1), Οσάγι, Νερούτσος 8 (2), Παπαγρηγορίου 2, Δάβρης 6, Κικίδης Π. 14 (4).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Βέλλιος): Χαρατσής Αντ. 24 (3), Ζωγράφος, Κατσαρός 4, Μιχέλης 2, Καλπούζος 4, Φωτητζόγλου 18, Πανουργιάς 2, Κουρέπης 8 (1), Κολιούκος 2.