B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAYOFFS: Διπλό ανόδου και τίτλου! Μαλεσίνα-ΠΑΠΕΛ 73-79

Η ΠΑΠΕΛ νίκησε στη Μαλεσίνα στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των playoffs με 73-79, κάνοντας άλμα ανόδου αλλά και τίτλου, καθώς με 2/2 στο ξεκίνημα, έχει ήδη πιάσει κορυφή!

Η ΠΑΠΕΛ προηγήθηκε με 38-43 στο ημίχρονο έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση αλλά και ευστοχία από την περιφέρεια, ενώ στο γ’ 10λεπτο ξέφυγε με 57-68, έχοντας φτάσει προηγουμένως και στο +17.

Στο τελευταίο 10λεπτο η Μαλεσίνα προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε όμως με την εμπειρία τους απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας στο τελικό 73-79.

Από τους γηπεδούχους που ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, ο Σωκρ. Γκιζόγιαννης σημείωσε 26 πόντους.

Από την ΠΑΠΕΛ πρώτος σκόρερ ο Ανδρ. Γκιζόγιαννης με 23 (2) πόντους και τον ακολούθησε ο Τσακός με 20 (1).

Διαιτητές: Ζαφείρη-Κοτσιμπός.

Κριτές: Σακαρέλος-Νιάβης-Κάζας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 38-43, 57-68, 73-79.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Ιωακείμ): Καραμίντζος 13 (2), Κανακάρης 3 (1), Κάβουρας 12 (1), Παϊσιος, Παπακωνσταντίνου, Ιωακείμ, Δάρρας, Γκιζόγιαννης Σωκρ. 26, Λελούδας, Ταμπούρης, Καλογερόπουλος 2, Καραβανάς 17 (2).

ΠΑΠΕΛ (Χαντζής): Γκιζόγιαννης Ανδρ. 23 (2), Νεστωρίδης 12 (2), Γαβαλάς, Τσακός 20 (1), Στεφάνου 17 (3), Πούλος 3 (1), Σιαραψής, Χατζησωτηρίου 2, Μίχας, Τριανταφύλλου 2, Χλέτσος, Μποϊντάς.