B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs): ΠΑΠΕΛ-ΓΑΣ Βασιλικού 72-54

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ΠΑΠΕΛ στα playoffs, που επικράτησε στο ΔΑΚ Χαλκίδας του ΓΑΣ Βασιλικού με 72-54 μετά από καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, έχοντας για μια ακόμα φορά ως πρωταγωνιστή τον Ανδρ. Γκιζόγιαννη, αλλά και συμπαραστάτη τον Νεστωρίδη που ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά.

Από την άλλη πλευρά, ο ΓΑΣ Βασιλικού ήταν άστοχος, έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, έχοντας μπροστά του τώρα τον εντός έδρας αγώνα με τον Άρη Αμφίκλειας.

Η ΠΑΠΕΛ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (16-8) στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (36-24) σκορ που διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Αγγελέτου στην εκπνοή.

Στο β’ ημίχρονο η ΠΑΠΕΛ συνέχισε να ελέγχει το ματς φτάνοντας δίκαια στη νίκη με 72-54.

Διαιτητές: Ραχιώτης-Αργυρούδης (ΕΣΚΑ).

Κριτές: Νταντή-Κατρακάζος–Τριανταφύλλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-8, 36-24, 58-38, 72-54.

ΠΑΠΕΛ (Χαντζής): Νεστωρίδης 17, Γιακουμάκης, Τσακός 17, Στεφάνου 5 (1), Πούλος 2, Σιαραψής 3 (1), Χατζηστάμου 7 (1), Τζάνος, Παπαδόπουλος, Τάρλας, Γκιζόγιαννης Ανδρ. 19 (3), Τριανταφύλλου 2.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου-Βάθης): Τσαλκιτζής 3 (1), Λιάλιαρης 8, Πρίφτι Αγγ. 16 (2), Πρίφτι Αν. 5, Καπετάνιος, Αγγελάτος 10 (1), Παπανικολάου 4, Οσάγι, Νερούτσος, Παπαγρηγορίου 1, Δάβρης, Κικίδης Π. 7 (1).