FEATURED Α2

A2 Elite League: Νίκη-πρόκριση στα playoffs! Ερμής Σχηματαρίου-Δόξα Λευκάδας 74-69

Ο Ερμής Σχηματαρίου πέτυχε τη νίκη της χρονιάς, νίκησε στον ”τελικό” τη Δόξα Λευκάδας με 74-69 και προκρίθηκε ως 7ος στα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη της βαθμολογίας Ελευθερούπολη, με το σκορ στο 1-1 και την ομάδα που θα προκριθεί να πρέπει να φτάσει τις 3 νίκες!

Ο Ερμής ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη. Προηγήθηκε με 14-0 στο 3′ ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +20 με τρίποντο του Γερομιχαλού που έγραψε το 33-13!

Στη β’ περίοδο η Δόξα μετά το 44-18 (μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα) προσπάθησε να αντιδράσει και με ένα δικό της 0-10 μείωσε σε 44-28, αλλά ο Ερμής πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στο 48-30 με το τέλος του ημιχρόνου.

Στη γ’ περίοδο η ομάδα του Οικονόμου διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (62-47), η Λευκάδα εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια τη χαλάρωση των γηπεδούχων μειώνοντας με τρίποντο του Σκουλίδα και με επιμέρους σκορ 0-9 σε 71-67 στο 38′, με τον Γερομιχαλό με 2/2 βολές να κάνει το 73-67 στο 1:08” για το τέλος, με το 74-69 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή των νικητών τον Γερομιχαλό που σημείωσε 29 πόντους!

Διαιτητές: Τηγάνης-Ζακεστίδης-Παπαδόπουλος Χρ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-13, 48-30, 62-47, 74-69.