FEATURED Α2

A2 Elite League Playoffs: Φοβερός Ερμής, πέρασε στο final-4 ανόδου! Ελευθερούπολη-Ερμής Σχημ. 80-88

Φοβερός Ερμής, νίκησε μέσα στην Ελευθερούπολη με 80-88, έκανε το 2-3 στη σειρά και πέρασε στο final-4 για άνοδο στην Basketleague, γράφοντας ιστορία, στο μεγαλύτερο επίτευγμα του συλλόγου!

Τρομερός ο Ερμής σε ένα ματς δίχως αύριο, επιβλήθηκε δίκαια και άνετα φτάνοντας τρεις φορές τη διαφορά στους 17 και 18 πόντους επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του!

Η Ελευθερούπολη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-0 και 14-6, αλλά ο Ερμής απάντησε με ένα δικό του 0-10 για να προσπεράσει με 14-16, ενώ με δύο τρίποντα του Γερομιχαλού προς το τέλος του 10λεπτου ο Ερμής ξέφυγε με 16-27 έχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-21!

Με καλάθι του Μαργέλη στο 14′ ο Ερμής πήγε για πρώτη φορά στο +14 (20-34), με την Ελευθερούπολη να μειώνει σε 37-41 και το ημίχρονο να τελειώνει με 40-47.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Ερμή στη γ’ περίοδο και με ένα νέο σερί 0-10 πήγε το σκορ στο 40-57 με αυτό το +17 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, μέχρι εκείνη την ώρα!

Η Ελευθερούπολη αντέδρασε, μείωσε σε 57-62 με το τρίτο 10λεπτο να τελειώνει με 61-66.

Η ομάδα του Οικονόμου μπήξε εξαιρετικά και στο τελευταίο 10λεπτο, ξέφυγε με 61-70 στο 32′ και με 64-75 στο 34′ με τρίποντο του Γράβα που σημείωσε συνολικά 28 πόντους στον αγώνα!

Με βολές του Γερομιχαλού ο Ερμής πήγε για πρώτη φορά στο +18 (64-82), για να φτάσει στη νίκη-θρίαμβο και πρόκριση στο final-4 για άνοδο στην Basketleague με 80-88!

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Χατζημπαλίδης-Δέλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 40-47, 61-66, 80-88.