FEATURED Α2

A2 Elite League Playout: Πολύ σκληρός για να πεθάνει! Ψυχικό-Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας 74-77

Ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα της περασμένης Τετάρτης και το διαμορφωμένο 3-0 στη σειρά με το Ψυχικό, όμως το ένστικτο της επιβίωσης ήταν πολύ ισχυρό για την ομάδα του Σοφογιάννη που κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα, να κερδίσει με 75-77 μειώνοντας τη σειρά σε 3-1 και πλέον όλα είναι ανοικτά, με τον κάθε αγώνα να έχει χαρακτήρα τελικού, αρχής γενομένης από τον αγώνα της Τετάρτης (24/4) στο Χαλκιοπούλειο!

Η ομάδα της Λαμίας ήταν καλύτερη σε ολο τον αγώνα, θα μπορούσε να επικρατήσει και πιο εύκολα καθώς ξέφυγε με 11 πόντους στο 30′ όμως το Ψυχικό με πρωταγωνιστή τον Τοπάλι και καλάθι του Αθανασούλα προσπέρασε με 74-73 στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Εκεί μίλησε η αξία του Τζόρτζεβιτς που απέδειξε για μια ακόμα φορα πόσο επιδραστικός είναι στο παιχνίδι της ομάδας του και με δικό του καλάθι, το κρισιμότερο της χρονιάς μέχρι…το επόμενο, έδωσε το προβαδισμα εκ νέου στον Έσπερο με 74-75 για να διαμορφώσει στην εκπνοή το τελικό 74-77, ανανεώνοντας το ραντεβού για το ”Χαλκιοπούλειο”!

Ο Έσπερος ξεκίνησε τον αγώνα αποφασισμένος, προηγήθηκε με 8-16 με καλάθι του Τζόρτζεβιτς στο 6′ ενώ στο τέλος του 10λεπτου βρέθηκε στο +2 (18-20) με ένα μίνι σερί 4-0 των γηπεδούχων που μείωσαν από το -6.

Στη β’ περίοδο με 2/2 τρίποντα του Λιάπη οι φιλοξενούμενοι πήγαν και πάλι στο +8 (18-26), με το Ψυχικό να κλείνει τους διαδρόμους προς το καλάθι του, να προσπερνάει με 36-33 στο 18′ για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-39 με ντράϊβ του Μανοϊλοβιτς στην εκπνοή, με τα πάντα να παραμένουν ανοικτά για τη συνέχεια!

Ο Έσπερος ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του στη γ’ περίοδο, με πολύ καλή άμυνα και με καθοριστικά τρίποντα από Παπαντωνίου και Τζόρτζεβιτς ξέφυγε με 48-57 και 54-65!

Με τρίποντο του Τοπάλι στο 35′ το Ψυχικό έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (65-72) και με νέο καλάθι του Τοπάλι στο 36′ σε απόσταση βολής (69-72)!

Ο Τοπάλι και πάλι με κλέψιμο και λέϊ-απ στον αιφνιδιασμό μείωσε στο 1:35” σε 72-73. Ο Παπαντωνίου είχε 0/2 βολές και στα 30” ο Αθανασούλας με καλάθι και φάουλ (έχασε τη βολή)  πέτυχε το 74-73 για το Ψυχικό.

Στα 10” ο Τζόρτζεβιτς πέτυχε το 74-75, το Ψυχικό έκανε λάθος στην επίθεση ο Έσπερος έκλεψε τη μπάλα και ο Τζόρτζεβιτς στην εκπνοή με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 74-77!

Διαιτητές: Μάλαμας-Χρηστινάκης-Αγγελής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 39-39, 54-65, 74-77.