B ΕΣΚΑΣΕ FEATURED

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs): Μεγάλη νίκη και άνοδος! ΓΑΣ Βασιλικού-ΠΑΠΕΛ 65-64

Μεγάλη νίκη, που του εξασφαλίζει και μαθηματικά την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ από σήμερα (8/5) πέτυχε ο ΓΑΣ Βασιλικού, κερδίζοντας στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής την ΠΑΠΕΛ με 65-64!

Με το σημερινό αποτέλεσμα, οι τρεις ομάδες (Μαλεσίνα, ΠΑΠΕΛ, ΓΑΣ Βασιλικού) εξασφάλισαν την άνοδο και τις τελευταίες δύο αγωνιστικές απομένει να φανεί ποιος θα πάρει και τον τίτλο του πρωταθλητή!

Πόντο-πόντοι οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα με την ΠΑΠΕΛ να προηγείται με 1 πόντο (13-14 στο 10′) και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 4 (33-37).

Οι γηπεδούχοι με 9 πόντους του Τσαλκιτζή στη γ’ περίοδο, πλησίασαν και πέρασαν μπροστά στο τέλος της γ’ περιόδου με 52-48.

Στο τέλος το Βασιλικό πήρε διαφορά νίκης με τρίποντο του Τσαλκιτζή, αλλά έχασε συνεχόμενες βολές με αποτέλεσμα η ΠΑΠΕΛ, να έχει την τελευταία επίθεση για την ανατροπή, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο, με το 65-64 να είναι το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Χαϊνά-Μαμασούκα.

Κριτές: Νταντή-Παντελή-Τριανταφύλλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 33-37, 52-48, 65-64.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου): Τσαλκιτζής 20 (1), Λιάλιαρης 2, Πρίφτι Αγγ. 9, Πρίφτι Αν. 2, Μπασινάς, Αγγελέτος, Παπανικολάου 10, Οσάγι, Νερούτσος 5 (1), Καπετάνιος, Δάβρης 7, Κικίδης 10 (1).

ΠΑΠΕΛ (Χαντζής): Νεστωρίδης 5, Χλέτσος, Τσακός 20 (1), Στεφάνου 13 (3), Πούλος, Σιαραψής, Χατζησωτηρίου, Μποϊντάς, Μπέγκα 1, Τάρλας, Τριανταφύλλου, Γκιζόγιαννης 25.