Β’ ΕΣΚΑΣΕ (playoffs): ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 64-59

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (playoffs)

Πήρε το τοπικό ντέρμπι!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 64-59

Η Προοδευτική επικράτησε στο κλειστό του Μαρτίνου του Οπούντιου με σκορ 64-59 και την τελευταία αγωνιστική στο Βασιλικό θα παίξει για τον τίτλο του πρωταθλητή απέναντι στον ΓΑΣ Βασιλικού.

Στο τοπικό ντέρμπι, η Προοδευτική ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο που έκλεισε στο +11 (35-24).

Στη γ΄ περίοδο όμως, το Μαρτίνο με 4 τρίποντα και με καλή άμυνα γύρισε τον αγώνα και προηγήθηκε με 46-47.

Το ματς πήγε στον πόντο και στην τελευταία περίοδο, με την Προοδευτική ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά να φτάνει τελικά στη νίκη με 64-59.

Καλύτεροι των νικητών οι Ιωακείμ και Δάρρας ενώ από τον Οπούντιο 5 παίκτες μοιράστηκαν το σκοράρισμα.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 35-24, 46-47, 64-59.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Δαδίτσιος): Τσελεκούνης 5 (1), Δαραμάρας 2, Κλούρας 10, Παπακωνσταντίνου 4, Δάρρας 19 (2), Ιωακείμ 20 (3), Ρομπόκας 2, Μαλέρδος Χρ., Μαλέρδος Γ., Κυριάκος 2, Γιαννόπουλος, Θάνος.

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Μάτος): Βέλλιος 10 (2), Ξυδιάς 12 (2), Βισβίκης 3 (1), Μαλέρδος 10, Δημάκης Σ. 9 (3), Θεοδώρου 15.